Ako stráviť týždeň v New Yorku za menej ako 500€ – 1.časť

"Rád cestujem lacno, zároveň sa však nerád príliš obmedzujem"

…to sú slová nášho nového autora článkov Tomáša Tabiša. Držíme palce a podporte ho čítaním a zdieľaním článku.

Fotografie: © Tomáš Tabiš

Najradšej som, keď sa mi podarí nájsť rovnováhu medzi minutými peniazmi a množstvom zážitkov z danej cesty a úplne ideálne aj ak je to čo najkomfortnejšie. Tri dni v prakticky ktoromkoľvek meste v Európe sa dnes dajú bez problémov zvládnuť aj s rozpočtom do 100€ na osobu. Samozrejme za podmienky, že do daného mesta alebo aspoň do jeho okolia lieta jedna z nízko nákladových leteckých spoločností. V tejto mini sérií článkov sa dozviete, ako stráviť týždeň v New York City s obmedzeným rozpočtom a príliš sa neobmedzovať.

Počas môjho štúdia na vysokej škole som strávil študijný semester v USA. Samozrejme som sa snažil aj tento čas využiť na cestovanie po novej krajine, novom kontinente. O týchto úžasných cestách napíšem možno niekedy neskôr. Nepodarilo sa mi však splniť si môj najväčší cestovateľský cieľ – New York City a to hlavne z dôvodu, že práve okolo tohto mesta panuje istá stigma, že musíte minúť dve výplaty na to, aby ste tu mohli stráviť aspoň pár dní.

Po návrate domov z USA som sa pripravoval na to, že toto vnímanie New Yorku zmením. Hneď ako som skončil školu som začal proces hľadania letenky. Celý tento proces trval veľmi dlho. Pre ilustráciu, do NYC som nakoniec vycestoval až rok a pol od začiatku plánovania tejto cesty. Verím však, že vám tento článok pomôže naplánovať si túto cestu rýchlejšie a efektívnejšie. Rozpočet na túto cestu som si určil 500 € na osobu (vedel som, že pocestujeme dvaja) a chcel som v NYC stráviť aspoň 5 nocí.

Ako na lacnú letenku?

Vedel som, že ak chcem nájsť lacnú letenku do takejto destinácie, nebudem si môcť veľmi vyberať. Pravidelne som sledoval rôzne portály známe ako „lovci leteniek“.  Medzi nich patrí napríklad skyscanner, fly4free, flightor, kiwi alebo FB skupina Tour de svet. Na niektorých z týchto portálov sa dajú nastaviť upozornenia na lacné letenky. Ak máte svoj odchod naplánovaný na presný termín, nebudete si môcť príliš vyberať. Ak ste však flexibilný, môžete tam nájsť skutočne lacné letenky. Denne som tam videl ponuky na letenky za sumy okolo 300€, čo je mimochodom pri spätnom pohľade tiež absolútne fantastická cena.

Obrázok 1. – Popis: takto vyzerá portál Flightor. Aj vďaka pandemickej situácií sú momentálne letenky do USA extrémne lacné.

Ja som však silou mocou chcel dodržať môj vopred stanovený rozpočet, a okrem toho som sa s nákupom vôbec neponáhľal. Aj keby to malo prísť o 5-10 rokov, neprekážalo by mi to. Preto som čakal ďalej. V jeden májový štvrtok mi však prišlo neskoro večer do e-mailu upozornenie na spiatočnú letenku z Viedne na JFK za 210€. Pri tejto sume som už neváhal a okamžite zabookoval dve letenky. Až po ich kúpení som si vlastne uvedomil dátum – cestovať sme mali na sedem nocí v polovici novembra toho istého roku, kedy zvykne byť v New Yorku už poriadne mrazivo.

Ubytovanie s obmedzeným rozpočtom

Čo sa týka samotného typu ubytovania nie len v NYC ale aj inde, rozdelil by som to do troch základných typov: hotel, airbnb, hostel/couchsurfing.

Najdrahším ubytovaním je samozrejme štandardný hotel s raňajkami, čo je ale aj najpohodlnejšie ubytovanie. Mnohé hotely ponúkajú odvoz z letiska a na letisko, wellness v cene, raňajky v cene a podobne. Pri našom hľadaní sa však cena hotelov na 7 nocí pohybovala od 750 do 1000 € za tie najlacnejšie. Ceny sa však zvyknú rýchlo meniť. Málokedy ale klesnú na takú hodnotu, ktorá by pre nás v danej situácii stála za zváženie.

Naopak najlacnejším ubytovaním je hostel, poprípade couchsurfing, ktorý je zdarma. Ideálny pre mladých cestovateľov, poprípade ľudí, ktorí cestujú sami a chcú sa s niekým zoznámiť. V izbe býva minimálne 6 ľudí, v niektorých prípadoch aj 10. Niekomu to môže vyhovovať, my sme chceli mať vlastnú izbu na kľúč s  dvomi posteľami, so skriňou, oknom, a tiež kuchyňu v byte – potenciál ako ušetriť čo najviac peňazí na strave. Nakoniec sme kuchyňu nevyužili ani raz, ale k tomu sa ešte vrátim. Cena hostelov teda tým pádom začína aj na 10-15€ za noc.

Airbnb je pre mňa stále zlatý stred. Úroveň poznateľnosti tejto služby je už na takej úrovni, že ju nie je potrebné nijak špeciálne predstavovať. Pre tých čo by predsa len nevedeli, jedná sa o ubytovanie kedy niekto ponúka svoj vlastný dom, byt, alebo izbu v dome respektíve byte a takýto typ ubytovania ponúka často skutočne výnimočné zážitky. Ak ste službu nikdy nevyužili, po registrácii cez tento link máte zľavu z prvého ubytovania až 41 €.

Obrázok 2. – Popis: aj takto môže vyzerať ubytovanie v NYC na airbnb.

Podstatná bola aj samotná poloha ubytovania a to najmä kvôli dostupnosti do centra a kvôli bezpečnosti. Čo sa týka bezpečnosti, hľadal som najmä ubytovanie v častiach mesta s najnižšou kriminalitou. To sa nakoniec ukázalo ako úplne zbytočné, štatisticky najväčšia kriminalita je aj tak na Manhattane a pár krát sme zablúdili aj do častí Harlemu, ktoré sú považované za nebezpečné a bolo to úplne v poriadku.

New York sa delí na päť mestských štvrtí, o ktorých si môžete prečítať v článku NEW YORK CITY. My sme nakoniec zakotvili v Brooklyne, kde sme za rovných 150€ na hlavu mali na sedem nocí k dispozícii pomerne priestrannú zariadenú izbu v byte, v ktorom bývali ešte dvaja ľudia, ktorých sme stretli len raz. Ubytovanie sa nachádzalo v rodinnej štvrti, asi minútu a pol chôdzou od stanice metra Nostrand Avenue, odkiaľ trvala cesta metrom na Manhattan zhruba dvadsať minút. Ak chcete na ubytovaní ušetriť, budete sa musieť Manhattanu vyhnúť. Vrelo však odporúčam zabookovať ubytovanie v blízkosti stanice metra. Až na pár výnimiek táto služba funguje veľmi dobre.

Príprava na cestu

Na letenky a ubytovanie sme zatiaľ minuli 360€. Pred cestou do USA potrebujete vyplniť formulár ESTA, za ktorého spracovanie sa platí drobný poplatok. Tiež odporúčam kúpiť americkú simkartu s aspoň 50gb internetom. Mesto je popretkávané pomerne kvalitnou sieťou hromadnej dopravy a jej využívanie stoji na týždeň zhruba 35€. Určite odporúčam zakúpiť túto týždňovú kartu. Ak k tomu prirátame ďalšie drobnosti ako napríklad lístok na autobus na Schwechat, dostaneme sa na sumu 415€. V tom momente mi začalo byť viac-menej jasné, že do rozpočtu 500€ je nereálne sa v tomto prípade zmestiť. Ak vám však neprekáža bývanie v hosteli alebo na couchsurfingu, ktorý je zdarma, viete ušetriť peknú sumu. Ako som však spomínal na začiatku, zo skúsenosti ostatných som vedel, že po meste denne nachodíme zhruba 30 000 krokov, preto sme hľadali ubytovanie, kde sa dá normálne vyspať.

Daň za lacnú letenku je samozrejme cestovanie bez reálnej batožiny.
Môžem však zodpovedne povedať, že príručný kufor a k tomu ruksak alebo pre dámy väčšia kabelka, vám na týždeň v NYC bohato stačí. My sme dokonca cestovali v novembri, takže sme skutočne museli myslieť na všetko a zbaliť si viac vecí. Na internete sú mnohé návody ako sa zbaliť do malého kufra. Podľa mňa je to však úplne individuálne, takže univerzálnu radu vám v tomto neviem dať. Ak máte pocit, že zbaliť sa do malého kufra nezvládnete, batožina sa dá stále dokúpiť.

Chcete vedieť, prečo nás nepustili do lietadla a nakoniec sme takmer neodleteli? Sledujte moje články na Amazing travel.

Tomáš Tabiš autor článku

Na záver

mám pre vás zhrnutie tých najdôležitejších rád z tohto článku:

  • sledujte weby známe ako lovci leteniek, zamerané na odchytávanie tých najlepších ponúk všetkých leteckých spoločností (kiwi, skyscanner, flightor,…)
  • na niektorých z týchto portálov sa dajú nastaviť upozornenia na lacné letenky
  • ak uvidíte letenku pod 250€ na akýkoľvek termín, určite neváhajte, zvyšok hravo doriešite neskôr, odvaha sa vyplatí
  • pod 350€ je tiež ponuka, nad ktorou netreba príliš dlho premýšľať
  • ak ste pri nákupe letenky časovo flexibilný (je vám jedno, na aký termín letenku kupujete), nepotrebujete mať na nájdenie takejto cenovej ponuky ani príliš veľa šťastia
  • ubytovanie odporúčam bookovať cez Airbnb; pozorne si prečítajte recenzie, pozrite si na mape v akej vzdialenosti od ubytovania je metro a ak chcete ešte viac ušetriť na strave, nájdite ubytovanie s kuchyňou
  • snažte sa zbaliť do príručnej batožiny a batoha, nezabudnite vybaviť všetky potrebné náležitosti pred odchodom
  • zakúpte si americkú SIM kartu a týždňovú kartu na metro – ušetríte tým pomerne dosť peňazí

V ďalších blogoch z tejto mini série o New Yorku sa dozviete, prečo nás nepustili do lietadla a nakoniec sme takmer neodleteli, ako sa aj s obmedzeným rozpočtom nestravovať len vo fastfoodoch, ako si urobiť vyššie priloženú nádhernú fotku Manhattanu z lode a čo všetko tradičné aj netradičné v New Yorku zažiť aj v novembri.

Mohlo by Vás zaujímať

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Don`t copy text!