AKTUÁLNE: Opatrenia dovolenkových destináciíNa prečítanie: 6 min.

Celkom: 3,034 , Dnes: 2 zobrazení

O rokovaniach chorvátskeho premiéra s vybranými krajinami EÚ o postupnom otvorení hraníc pre dovolenkárov ste už asi počuli. Každým dňom pribúdajú informácie o krajinách, ktoré sa rozhodli uvoľniť pravidlá.

Krok za krokom

Väčšina krajín pristupuje k opatreniam konzervatívne a s dôrazom na bezpečnosť, a tak opatrenia rozdeľuje do jednotlivých fáz, podobne ako u nás. Opatrenia v cestovnom ruchu by sa vo všeobecnosti dali zhrnúť do 3 fáz – prvou je otvorenie samotných atrakcií a hotelov pre domácich turistov, v druhej fáze sú povolenia pre vybrané krajiny EÚ a až poslednou príchod turistov z celého sveta. Samotné uvoľňovanie sprevádza viacero bezpečnostných opatrení, ktoré sa líšia najmä v závislosti od situácie v krajine

Pripravili sme si pre vás prehľad destinácií a ich opatrení a termínov, ktorý budeme pravidelne aktualizovať

Chorvátsko

Hoci sa Slováci pri rokovaniach nespomínajú, mohli by byť aj prví, ktorí prídu do krajiny, napísali to chorvátske noviny s odvolaním na aktuálny vývoj pandémie u nás a najmenej úmrtí na COVID-19 na počet obyvateľov v EÚ.

Podmienky pre zahraničných turistov v Chorvátsku, ešte nie sú potvrdené, no spomína sa napríklad povinnosť mať negatívny test na COVID-19.

Cyprus

Populárny dovolenkový ostrov plánuje znovu otvoriť krajinu pre cestovný ruch od júla. Hlavný podiel turistov na Cypre pochádza zo Spojeného kráľovstva a Ruska – cestujúci z oboch krajín však budú musieť počkať. Nakoľko pre nich by sa mal trh otvoriť v neskoršej fáze. Cyperské plány na opätovné otvorenie hraníc prichádzajú potom, ako sa ostrovu podarilo zvládať prírastky pozitívne testovaných. Nízky počet je dôsledkom prísnych opatrení, ktoré zaviedli.

V súčasnosti platí takmer úplný zákaz letov na Cyprus do 17. mája. Otvorenie krajiny dovolenkárom plánujú v júli. Aj vzhľadom na situáciu plánujú na Cypre predĺžiť sezónu a chcú spropagovať ostrov aj ako dovolenkovú destináciu od jesene až do apríla 2021.

TIEŽ POZRIEŤ:  First Minute alebo nekopte do nevinných...

Dubaj

Dubaj chce podľa plánu dubajského ministerstva cestovného ruchu znovu otvoriť svoj cestovný ruch začiatkom júla. Generálny riaditeľ ministerstva Al Marri v rozhovore pre televíziu Bloomberg uviedol: „Proces opätovného otvorenia bude postupný, no môže sa oneskoriť v závislosti od situácie a globálnych trendov okolo Covid-19.“ Cestovný ruch je pre Dubaj kľúčovým odvetvím. Al Marri je optimistický a povedal, že sa odrazí späť so silným zameraním na zdravie a hygienu.

Grécko

Grécko patrí medzi štáty, ktoré sa zatiaľ koronavírusu bránia celkom dobre aj preto sa rozhodli predstaviť svoj plán o postupných krokoch otvorenia ekonomiky a následne hraníc pre prípadných turistov.

Plán je rozdelený do 7 krokov/fáz a jeho mottom je “Going out, remain safe“ (Chodiť von, zostať v bezpečí). Začiatok sa predpokladá na 4.mája s tým, že by do konca júna malo byť v prevádzke všetko potrebné pre spustenie letnej sezóny pre turistov. Ako najdôležitejší sa javí začiatok júna, kedy plánujú otvoriť nákupné centrá, reštaurácie a hotely, ktoré majú celoročnú prevádzku. Tie hotely, ktoré otvárajú len sezónne, otvoria 1.júla prípadne o pár dní skôr.

Potrebné budú zrejme obmedzenia na počet ľudí na pláži či pri bazénoch. „Musíme pripraviť nové pravidlá pre hotely, pláže, bazény, raňajkové bufety ale aj pre turistické autobusy,“ povedal pre The Guardian grécky minister turizmu Harry Theoharis. Z opatrení zvažujú najmä meranie teploty turistom či potvrdenie o testovaní v domovskej krajine, že návštevník nemá koronavírus. No rokovania stále prebiehajú. Na rozdiel od iných, ale Grécko plánuje uvoľniť opatrenia pre všetkých bez rozdielov. Samotné bezpečnostné opatrenia budú výsledkom rokovaní medzi ministerstvom cestovného ruchu, zdravotníckych orgánov a zástupcov hotelov.

Nemecko

Opatrnejšie sa k uvoľňovaniu podmienok cestovania zatiaľ stavia Nemecko. Podľa ministra zahraničia by preteky európskych štátov, kto sa prvý otvorí pre turistov, viedli „k neprijateľnému riziku“.

TIEŽ POZRIEŤ:  Sharm El Sheikh: Egyptská destinácia, ktorá nadchne nielen potápačov

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil Tripadvisor v niekoľkých krajinách, má 89% respondentov v úmysle opäť cestovať do zahraničia. 24% plánuje vycestovať do zahraničia do jedného alebo dvoch mesiacov po kríze, 48% do 3 až 6 mesiacov.

Španielsko

Krajina žije od začiatku marca pod jedným z najprísnejších uzamknutí v Európe, preto aj otváranie atrakcií a pláží je len veľmi opatrné a líši sa oblasť od oblasti v závislosti od zasiahnutia oblasti pandémiou.

V utorok 28. apríla španielsky predseda vlády oznámil plán krajiny na návrat do normálu. Plán zahŕňa štyri fázy, pričom Španielsko je v súčasnosti vo fáze 0. Vo fáze 1, ktorá sa očakáva 11.mája sa môžu za určitých podmienok otvoriť prvé malé spoločnosti, hotely a reštaurácie. O prechode na ďalšie fázy by sa malo rozhodovať týždenne, pričom žiadna z fáz by nemala trvať dlhšie ako dva týždne.

Andalúzia: Miestna vláda Andalúzie oznámila, že má v pláne znovu otvoriť 1 000 kilometrov pláží v čase letných mesiacov. Región má v pláne privítať návštevníkov späť na svoje piesočné pobrežie v júli a auguste, ale s prísnymi obmedzeniami sociálneho dištancovania, ktoré bude kontrolovať miestna polícia.

Malorka: Dovolenkový ostrov oznámil otváranie hraníc turistom v 4 fázach. Pričom prví turisti by sa do krajiny mohli dostať v 3. fáze – termín sa bude odvíjať od aktuálnej situácie a vývoja pandémie v krajine.

Taliansko

Taliansko, ktoré je považované za ohnisko pandémie v Európe veľa nádejí na otvorenie sa pre zahraničných turistov tento rok nedáva. Spolu so Španielskom patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny na svete a letné dovolenky tam ešte nie sú taká téma ako inde.

Taliansky minister turizmu Dario Franceschini pre denník La Reppublica dokonca uviedol, že tento rok zostanú hranice pre zahraničných turistov zatvorené.

TIEŽ POZRIEŤ:  Belek: Turecké letovisko ponúka krásnu pláž, golfové ihriská i prírodu

 

Plánujú však časom otvoriť pláže aspoň pre svojich občanov. Napríklad v dedine Porto Cesareo v regióne Puglia jedna súkromná pláž pripravuje slnečníky a ležadlá 1,5 metra od seba a ľudí chce oddeliť lanami.

Tento rok tak trochu iná dovolenka

Ak by sa aj Chorvátsko či iné štáty tento rok otvorili cudzincom, treba byť pripravení, že to bude trochu iná dovolenka. V hoteloch, na plážach či v reštauráciách budú zrejme musieť zaviesť opatrenia, aby čo najviac zvýšili odstup medzi návštevníkmi. Debatuje sa aj o tom, či nebudú v reštauráciách plexisklá, ktoré oddelia hostí, alebo že nebudú fungovať hotelové minibary, premávať vyhliadkové turistické autobusy a namiesto švédskych stolov sa najete podľa menu.

 

Hneď ako budú jednotlivé opatrenia známe, budeme vás o nich znovu informovať.


Zdroj: Sat

Majte informácie z prvej ruky hneď ako ich získame. Prihláste sa k odberu noviniek.

Pridaj komentár

Don`t copy text!
%d blogerom sa páči toto: