Kompletný prehľad otvárania hraníc v EurópeNa prečítanie: 10 min.

Celkom: 4,640 , Dnes: 1 zobrazení

Kedy a ako bude prebiehať otváranie hraníc? Prinášame vám pravidelne aktualizovaný prehľad krajín v Európe, ktoré začínajú meniť svoje obmedzenia a cestujúcim otvárajú svoje hranice.

Od začiatku pandémie v Európe  postupne jednotlivé krajiny obmedzili prechod hranicami a podmienili ho pobytom v karanténe, čo prakticky znemožnilo cestovanie a pohyb medzi nimi. Ako sa miera infekcie v Európe spomaľuje, vlády sa starostlivo pripravujú na uvoľnenie týchto obmedzení a zavádzajú plány na opätovné cestovanie.

Grécko

Grécko patrí medzi štáty, ktoré sa zatiaľ koronavírusu bránia celkom dobre aj preto sa rozhodli predstaviť svoj plán o postupných krokoch otvorenia ekonomiky a následne hraníc pre prípadných turistov.

Plán je rozdelený do 7 krokov/fáz a  jeho mottom  je “Going out, remain safe“ (Chodiť von, zostať v bezpečí). Začiatok sa predpokladá na 4.mája s tým, že by do konca júna malo byť v prevádzke všetko potrebné pre spustenie letnej sezóny pre turistov. Ako najdôležitejší sa javí začiatok júna, kedy plánujú otvoriť nákupné centrá, reštaurácie a hotely, ktoré majú celoročnú prevádzku. Tie hotely, ktoré otvárajú len sezónne, otvoria 1.júla prípadne o pár dní skôr.

Grécka vláda tiež rokuje s Nemeckom, Rakúskom, Cyprom a Českou republikou o možnom začlenení do „cestovnej bubliny“, ktorá umožní cestovať občanom s negatívnym testom na koronavírusy alebo 14-dňovou karanténou po návrate. Úrady pracujú na nových zdravotných protokoloch pre hotely a pláže. Lode, jachty a výletné lode nie sú v súčasnosti povolené.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Grécko 2 834 1 374 163

 

Cyprus

Populárny dovolenkový ostrov plánuje znovu otvoriť krajinu pre cestovný ruch od júla. Hlavný podiel turistov na Cypre pochádza zo Spojeného kráľovstva a Ruska – cestujúci z oboch krajín však budú musieť počkať. Povolený vstup budú mať iba cestujúci z krajín s trvalo nízkym výskytom infekcií a, ako sme uviedli vyššie, Cyprus momentálne vedie rozhovory s Nemeckom, Rakúskom, Gréckom a Českou republikou o „cestovnej bubline“. Cyperské plány na opätovné otvorenie hraníc prichádzajú potom, ako sa ostrovu podarilo zvládať prírastky pozitívne testovaných. Nízky počet je dôsledkom prísnych opatrení, ktoré zaviedli. Aj vzhľadom na situáciu plánujú na Cypre predĺžiť sezónu a chcú spropagovať ostrov aj ako dovolenkovú destináciu od jesene až do apríla 2021.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Cyprus 916 515 17
– Severný Cyprus 108 104 4

 

Španielsko

Španielsko len opatrne uvoľňuje stav úplného zablokovania krajiny. Verejná doprava sa obnovila so zavedenými pravidlami sociálneho dištancovania, znovu sa otvárajú malé podniky, reštaurácie môžu ponúkať jedlá so sebou, kiná a divadlá môžu bežať na 30% kapacity a školy sa od septembra opäť otvoria úplne. Krajina plánuje zmierňovacie opatrenia v štyroch fázach a niektoré z Kanárskych ostrovov a Baleárskych ostrovov testujú širšie uvoľňovanie obmedzení. Minister cestovného ruchu Kanárskych ostrovov Yaiza Castilla oznámil, že ostrovy sa usilujú znovu otvoriť domácim návštevníkom do 1. augusta, privítať zahraničných návštevníkov plánujú od októbra. Od 15. mája Španielsko umožňuje vstup na územie krajiny iba zásadným medzinárodným príchodom a od všetkých sa vyžaduje, aby sa 14 dní izolovali v karanténe.

TIEŽ POZRIEŤ:  AKTUÁLNE: Opatrenia dovolenkových destinácií
Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Španielsko 277 719 195 945 27 650
– Malorka 210 1

 

Taliansko

Taliani zrušia 3. júna všetky doposiaľ platné obmedzenia pohybu v rámci krajiny, otvoria hranice a umožnia cezhraničné cestovanie. Ak teda budú chcieť občania EÚ a teda aj Slováci, budú môcť od júna neobmedzene cestovať do Talianska – nebude povinná ani 14-dňová karanténa.

Taliansko, spolu so Španielskom patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny na svete a letné dovolenky tam ešte nie sú taká téma ako inde.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Taliansko 225 435 125 176 31 908
– Kalábria 1 169 95
– Sardínia 1 355 125
– Sicília 3 390 267
– Toskánsko 9 948 984

 

Malta

Malta už tiež predstavila plán na oživenie cestovného ruchu na ostrove. Skúma možné alternatívy vytvorenia cestovných koridorov pre deväť krajín vrátane Slovenska. Hranice teda otvorí pre štáty, ktoré sa nachádzajú v rovnakom štádiu boja s koronavírusom. Okrem Slovákov sa tak na ostrov už toto leto zrejme budú môcť dostať aj obyvatelia krajín ako Česko, Luxembursko, Nórsko, Srbsko, Rakúsko, Lotyšsko, Litva a Izrael.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Malta 553 454 6

Nemecko

Nemecká vláda v minulom týždni zmiernila ďalšie obmedzenia. Kancelárka Angela Merkelová 6. mája uviedla, že Nemecko dosiahlo svoj cieľ spomaliť šírenie koronavírusu. Školy sa plánujú znovu otvárať počas letného obdobia a dve domácnosti sa teraz už môžu stretávať a spolu sa najesť. Krajina bude riešiť zmiernenie pravidiel blokovania individuálne v každom zo svojich 16 federálnych štátov a ak v krajine náhle dôjde k novému nárastu infekcií, bude existovať núdzový brzdový plán.

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil Tripadvisor v niekoľkých krajinách, má 89% respondentov v úmysle opäť cestovať do zahraničia. 24% plánuje vycestovať do zahraničia do jedného alebo dvoch mesiacov po kríze, 48% do 3 až 6 mesiacov. Vláda rokuje o „cestovných koridoroch“ s Gréckom, Cyprom, Rakúskom a Českou republikou podľa podobných pravidiel aké majú balkánske štáty (uvedené nižšie). Zatiaľ nebol oznámený žiadny dátum.

TIEŽ POZRIEŤ:  First Minute alebo nekopte do nevinných...
Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Nemecko 176 651 154 600 8 049

 

Estónsko, Litva a Lotyšsko

Tieto tri pobaltské štáty sa dohodli na opätovnom otvorení hraníc a vytvorení zóny voľného cestovania. Začiatkom mája lotyšský premiér Arturs Krisjanis Karins oznámil, že keďže všetky tri krajiny tento vírus úspešne zvládli, nové plány pohybu sa začnú 15. mája. Každý, kto príde do krajín mimo „baltskú bublinu“, musí absolvovať karanténu v trvaní 14 dní.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Estónsko 1 784 938 64
Lotyšsko 1 009 662 19
Litva 1 547 997 59

 

Island

Po zotavení 97% infikovaných pacientov Island zaostáva a presahuje hranice väčšiny ostatných krajín. Krajina otestovala takmer 15 percent z celkového počtu obyvateľov a vláda uviedla, že cestovné obmedzenia zostanú v platnosti najmenej do 15. mája. Školy a univerzity sa začali znova otvárať a vláda sa usiluje umožniť do konca mája zhromaždenia menej ako 100 ľudí. Islandský premiér Katrin Jakobsdottir oznámil, že krajina sa do 15. júna znovu otvorí medzinárodným návštevníkom. Očakáva sa, že tí, ktorí vstúpia do krajiny, budú mať pri príchode test alebo karanténu na dva týždne.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Island 1 802 1 786 10

 

Slovinsko

Otváranie slovinských hraníc bude postupné, výnimku dostanú len slovinskí občania a ľudia s trvalým pobytom v krajine. Vláda korigovala vyhlásenie o úplnom otvorení hraníc pre všetkých občanov EÚ. Hranice sa budú otvárať na základe dohôd s jednotlivými štátmi Únie a bude závisieť od miestnej epidemiologickej situácie. Vstup do krajiny bude zamietnutý cudzincom z krajín EÚ, ktorí vykazujú symptómy nákazy koronavírusy a súčasne nemajú v Slovinsku zriadený trvalý pobyt. Povinnosť ísť do karantény zostáva u cudzincov z krajín mimo Európskej únie. V krajine naďalej platí pravidlo dodržiavania bezpečnej vzdialenosti a nosenia rúšok v obchodoch, reštauráciách a verejnej doprave.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Slovinsko 1 466 273 104

Dánsko

Ako jedna z prvých európskych krajín, ktoré začali znižovať zákony o blokovaní, Dánsko začalo komplexnú testovaciu procedúru u kohokoľvek, kto má príznaky vírusu. V krajine znovu otvárajú školy, škôlky a kaderníctva. Hranice krajiny zatiaľ zostanú zatvorené.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Dánsko 10 968 9227 547

 

Švédsko

V počiatočných fázach vírusu sa Švédsko rozhodlo skôr nechať väčšie časti spoločnosti otvorené, než aby prijalo prísnejšie blokovacie opatrenia prijaté vo väčšine Európy. Školy pre študentov mladších ako 16 rokov sú otvorené, reštaurácie a bary fungujú so sociálnym odstupom a sú povolené stretnutia do 50 osôb. Miera úmrtnosti je však vo Švédsku výrazne vyššia ako v prípade severských susedov s prísnymi zákonmi. Správy naznačujú, že je nepravdepodobné, že by sa krajina otvorila neeurópskym občanom do augusta a hranice EÚ zostanú zatvorené (aspoň do 14. júna).

TIEŽ POZRIEŤ:  First Minute alebo nekopte do nevinných...
Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Švédsko 30 143 4 971 3 679

 

Nórsko

Po období zníženého počtu infekcií Nórsko začína zmierňovať určité opatrenia na obmedzenie núdzového stavu. Krajina dúfa, že do 15. júna zredukuje takmer všetky obmedzenia, aj keď jej hranice zostanú na neurčito zatvorené a do 1. septembra je zakázaný výskyt významných udalostí.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Nórsko 8 249 32 232

 

Chorvátsko

Vláda zvažuje otvorenie hotelov a kempingov v odľahlých oblastiach krajiny v snahe pomaly naštartovať ekonomiku. Vnútroštátne lety spoločnosti Croatia Airlines spustili 11. mája a krajina dúfa, že od začiatku júna uvoľní obmedzenia na hraniciach. Stále prebiehajú rozhovory o potenciálnych „cestovných bublinách“ medzi Maďarskom, Rakúskom a Slovinskom.

Hoci sa Slováci pri rokovaniach nespomínajú, mohli by byť aj prví, ktorí prídu do krajiny, napísali to chorvátske noviny s odvolaním na aktuálny vývoj pandémie u nás a najmenej úmrtí na COVID-19 na počet obyvateľov v EÚ. Podmienky pre zahraničných turistov v Chorvátsku, ešte nie sú potvrdené, no spomína sa napríklad povinnosť mať negatívny test na COVID-19.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Chorvátsko 2 226 1 936 95

 

Rakúsko

Od začiatku mája Rakúsko umožnilo zhromaždenia až 10 osôb a otvorili sa väčšie obchody, nákupné centrá a kaderníctva. Krajina dúfa, že otvorí reštaurácie od 15. mája a hotely a bazény do konca mesiaca. Naši západní susedia od nedele 17. mája otvorili hranice so Slovenskom, Českom a Maďarskom. Kontroly v súvislosti s koronavírusom budú už len náhodné. Hotely sa otvárajú od 29. mája a úplné obnovenie hraníc s Nemeckom sa uskutoční 15. júna.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Rakúsko 16 269 14 614 629

 

Zdroj: Satur.sk, worldometers.info, cntravellers.com

Pridaj komentár

Don`t copy text!
%d blogerom sa páči toto: