Otváranie hraníc v známych dovolenkových destináciách a za akých podmienok?Na prečítanie: 7 min.

Celkom: 2,452 , Dnes: 1 zobrazení

Situáciu s otváraním hraníc pre vás dôsledne sledujeme. Podmienky, časový harmonogram, ale aj prípadne opatrenia krajín v Európe sme si už predstavili, tu nájdete novinky zo zvyšku sveta.

Egypt

Pre Egypt je cestovný ruch významným zdrojom príjmov štátu, preto robia maximum pre to, aby sa čím skôr mohli turisti bezpečne vrátiť do hotelov. Hotely musia dodržiavať prísne hygienické štandardy, ktoré bude hodnotiť medzinárodná inšpekcia.

Egyptské hotely sú otvorené pre miestnych turistov s kapacitným limitom 25%,“ Cieľom tohto kroku je podporiť aspoň domáci cestovný ruch. Očakávajú že od júna stúpne kapacita na 50%. Egypt prijal v marci rozsiahle opatrenia v snahe potlačiť pandémiu, vrátane uzavretia škôl, mešít a zákazu vychádzania po 21:00 h. Vláda plánuje zmierniť niektoré po náboženskom sviatku Eid Al-Fitr, ktorý sa začína 23.

Azda najobľúbenejšia aktivita dovolenkárov v Egypte je možná už v prvej fáze uvoľnenia opatrení. No to za dodržania bezpečnostných opatrení ako je sterilizácia potápačských regulátorov, šnorchlovacích masiek a ovládacích zariadení vztlaku. Plavby a jachty rovnako môžu poskytovať svoje služby, ale pre menší počet turistov. Čo sa týka nočných klubov, spoločenských akcií a kasín v hoteloch, tie ostávajú zatiaľ zatvorené.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Egypt 15 003 4 217 696

Spojené arabské emiráty

Úrady v Dubaji plánovali otvorenie cestovného ruchu na júl. S tým, že situácia sa môže zmeniť a plány sa môžu odložiť až na september. Reštaurácie a maloobchodné predajne otvorili už 24. apríla s prísnymi sociálnymi dištančnými opatreniami. Mnoho atrakcií zostáva uzavretých a je to viac o dvojstranných rokovaniach. Bude to júl, keď sa veci začnú pomaly otvárať alebo september?

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
SAE 26 898 12 755 237

Bali

Indonézska vláda uviedla, že Bali, jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v juhovýchodnej Ázii, by sa mohlo v októbri znovu otvoriť turistom. Na bezpečné opätovné otvorenie hotelov, reštaurácií a turistických atrakcií bude zavedený nový program CHS (Čistota, zdravie a bezpečnosť) s cieľom stanoviť usmernenia pre zvýšené normy v oblasti zdravia, hygieny a bezpečnosti a pomôcť obnoviť dôveru v cestovný ruch a zábavu.

Indonézska vláda plánuje privítať zahraničných turistov od októbra, ale iba do tých častí krajiny, kde sa úspešne zachovalo prepuknutie koronavírusu, okrem Bali, aj provincie Riau a Yogyakarta.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Indonézia 20 796 5 057 1 326
– Bali 380 284 4

Maldivy

Ministerstvo cestovného ruchu navrhlo postupný harmonogram opätovného otvorenia. V rámci neho budú ako prvé umožnené súkromné plavby a jachty od 1. júna 2020. Po mesiaci od 1. júla 2020 bude nasledovať povolenie pre prístup charterových letov a komerčných leteckých spoločností. Penzióny a hotely budú môcť začať svoju činnosť od 1. augusta 2020, zatiaľ nie je v pláne povoliť prístup výletným lodiam do krajiny.

Pre vstup do krajiny je povinná predchádzajúca potvrdená rezervácia v turistickom zariadení s licenciou na bezpečný cestovný ruch, vstup na Maldivy si vyžaduje špeciálne turistické vízum vo výške 100 USD. Toto zvláštne turistické vízum sa udelí iba pre turistov, ktorí sa na Maldivách zaviažu na minimálny pobyt 14 nocí. Turisti sú tiež povinní predložiť lekárske osvedčenie nie staršie ako sedem dní na test na antigénové PCR alebo 14 dní na test na protilátky, ktorý potvrdzuje negatívne výsledky testov COVID-19. Okrem toho je pre turistov povinné sa po príchode podrobiť testu PCR, ktorý stojí 100 USD za test.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Maldivy  1 216 91 4

Kostarika

Po tom, ako sa podarilo udržať počet prípadov COVID-19 relatívne nízky, Kostarika oznámila 11. mája plán na opätovné otvorenie. Od 16. mája otvorili malé hotely a niektoré národné parky na polovičnú kapacitu. Zostávajúce národné parky otvoria do júna. Hranice krajiny zostanú pre nerezidentov zatiaľ zatvorené do 15. júna.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Kostarika 903 592 10

Austrália a Nový Zéland

Zatiaľ čo Austrália a Nový Zéland sú stále prístupné medzinárodným cestujúcim a nerezidentom, krajiny začínajú uvoľňovať obmedzenia pohybu v rámci samotných krajín. Navrhovaná „cestovná bublina“ okolo týchto dvoch krajín by umožnila občanom každej krajiny cestovať do druhej, hoci je pravdepodobné, že bude potrebná 14-dňová karanténa.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Austrália 7 079 6 444 100
Nový Zéland 1 154 1 455 21

Fidži

Fidži sa usiluje pripojiť sa k Austrálii a Novému Zélandu k cestovnej bubline, ktorá by sa mohla rozšíriť do niektorých tichomorských ostrovných krajín s malými alebo žiadnymi prípadmi koronavírusu. Cestovný ruch predstavuje takmer 40% HDP krajiny a až 41% turistov pochádza z Austrálie a 23% z Nového Zélandu.

V súčasnosti cestovný ruch na Fidži uvádza, že približne jedna tretina ostrovných hotelov a letovísk je stále otvorená. Úrady dúfajú, že koncom tohto mesiaca budú ostrovy vyhlásené za oblasť bez výskytu vírusu, a potom sa zamerajú na plány na bezpečné otvorenie svojich hraníc.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Fidži 18 15 0

Izrael

Hranice zatiaľ pre turistov nie sú otvorené a Izraelčania, ktorí sa vracajú zo zahraničia, musia zostať v izolácii 14 dní. Niektoré z hlavných hotelových sietí plánujú otvoriť svoje hotely koncom mája. V Tel Avive sú otvorené Hilton a Carlton Hotels. Hotelová sieť Prima otvára aj hotely v Tel Avive, Jeruzaleme a Mŕtvom mori. Väčšina turistických atrakcií sa otvorí pre domácich do 15. júna 2020.

Nasledujúce letecké spoločnosti oznámili, že obnovujú lety do Izraela od 16. mája 2020 alebo 1. júna 2020: Air India, British Airways, United Airlines, Delta Airlines, Wiz air, Air Canada.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Izrael 16 670 13 617 279

Kanada

Medzinárodná hranica medzi USA a Kanadou je do 21. mája 2020 uzavretá pre neopodstatnené cesty. Do Kanady môžu cestovať iba kanadskí občania a nevyhnutní pracovníci. K dispozícii sú obmedzené možnosti letov a cestujúci sú po príchode do krajiny v karanténe na 14 dní. Rekreačné cestovanie nie je povolené. Všetky medzinárodné osobné lety sú presmerované na štyri letiská – Toronto, Vancouver Montreal a Calgary. Westjet a Porter Airlines pozastavili svoje lety. Spoločnosť Air Canada prevádzkuje obmedzené lety do vnútroštátnych aj medzinárodných destinácií. Mnoho hotelov má zatvorené alebo renovuje. Otvorené hotely sa využívajú najmä ako bývanie pracovníkov základnej starostlivosti. Všetky hlavné turistické atrakcie sú zatvorené.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
Kanada 81 324 41 715 6 152

USA

Medzinárodné lety sú obmedzené. Vnútroštátne lety stále bežia v menšom počte. Vo väčšine prípadov americkí dopravcovia realizujú sedenie s vynechanými miestami a všetci cestujúci musia mať od 11. mája 2020 rúška. Hotely úplné alebo čiastočné zatvorené, pričom ich hlavná obsadenosť je nevyhnutnými pracovníkmi. Väčšina turistických atrakcií zostáva zatvorená. Výnimkou je Florid, ktorá začína postupne otvárať niektoré zo svojich hlavných lákadiel: Universal City Walk a nákupné centrum Disney Springs, časť svetového strediska Walt Disney World v Orlande.

Krajina Počet nakazených Počet vyliečených Počet úmrtí
USA 1,62 mil. 382 244 95 087

Pridaj komentár

Don`t copy text!
%d blogerom sa páči toto: