Všetko čo potrebujete vedieť o… NÓRSKO

 

Oficiálny názov: Nórske kráľovstvo
Hlavné mesto: Oslo
Počet obyvateľov: 4 582 600
Rozloha: 324 219 km²
Mena: nórska koruna (NOK) = 100 øre
Úradný jazyk: nórčina, saamčina

Exchange Rate: NOK

KEDY DO NÓRSKA?

Do Nórska je najlepšie sa vydať počas teplejších a letných mesiacov, zhruba od mája do septembra. Na východe Nórska a v hlavnom meste síce v tú dobu nebýva najstálejšie počasie, ale zato najteplejšie aké tu môžete očakávať. Pribaľte si preto so sebou aj teplejšiu bundu, ktorú neprefúkne. Ak by ste v tejto dobe chceli uvidieť polnočné slnko, museli by ste sa vydať na sever od polárneho kruhu, napríklad do mestečka Bodø. Od novembra do apríla potom v Nórsku panuje studené zimné počasie. Na pobreží však býva zima trochu miernejšia. Najviac snehu očakávajte počas januára a februára. V tej dobe ubytovacie kapacity na horách praskajú vo švíkoch pod náporom turistov, ktorí sa tam vydávajú za lyžovaním. Ak máte v pláne počas týchto mesiacov Nórsko navštíviť, odporúčame si včas rezervovať ubytovanie.

PASY, VÍZA, DOKLADY

Nórsko nie je členom Európskej únie, preto je nutné mať na ceste pri sebe cestovný pas platný ešte aspoň 3 mesiace po návrate domov. Keďže Slovenská republika podpísala s Nórskom zmluvu o bezvízovom styku, nie je preto nutné si obstarávať vízum. Pre pobyt v krajine nie je oficiálne stanovená potrebná výška finančných prostriedkov, pohraničná služba však náhodne kontroluje, či máte dostatok peňazí vzhľadom k udanej zamýšľanej dobe pobytu.

ZDRAVOTNÍCTVO

Nórske zdravotníctvo je na veľmi dobrej úrovni. Pred odchodom do krajiny je dobré si uzavrieť poistenie a zabezpečiť si lieky, ktoré pravidelne užívate a tiež bežné lieky. Rovnako ako v Slovenskej a Českej republike sú totiž niektoré lieky vydávané iba na predpis. Lekárne sú tu označené slovom “Apotek” a otvorené bývajú ako bežné obchody. Ako občan Európskej únie máte právo na bezplatné lekárske ošetrenie v prípade ohrozenia života. Než do Nórska odídete, nezabudnite si vo svojej zdravotnej poisťovni vyzdvihnúť formulár E111, ktorý dokazuje, že máte v domovskej krajine uzavretej zdravotné poistenie. Naša krajina zatiaľ s Nórskom neuzavrela dohodu o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

PENIAZE

Oficiálne menovou jednotkou Nórska je nórska koruna, ktorú možno dovážať v neobmedzenom množstve, pokiaľ ale máte pri sebe viac ako 25 tisíc NOK, je nutné to na hraničnom priechode oznámiť a ohlásiť aj v Norges Bank. Platiť kreditnou kartou môžete v Nórsku takmer všade, ale bezpečnejšie sú cestovné šeky. Zmenárne nájdete na letiskách a v hoteloch, ale najlepší kurz vám ponúkne banka.

DOMÁCI MAZNÁČIKOVIA

Ak chcete ísť do Nórska, nechajte svojho domáceho maznáčika radšej doma a zabezpečte mu stráženie. Nórsko je totiž jednou z mála krajín, kde bola úplne odstránená besnota. Krajina si tento stav chce uchovať a z tohto dôvodu tu panujú prísne zdravotné podmienky čo sa týka zvierat. Aj keď budete mať všetky potrebné doklady o očkovaní a zdravotné osvedčenie, bude musieť váš pes či mačka stráviť 4 mesiace v karanténe.

POLOHA A PRÍRODNÉ POMERY

Nórsko patrí medzi najväčšie európske krajiny a tretina jeho územia sa nachádza za severným polárnym kruhom. Brehy sú obmývané Severným a Nórskym morom, Severným ľadovým oceánom a prielivom Skagerrak. Nórska krajina je veľmi rozmanitá a patrí medzi najmalebnejšie na svete. Do hornatého pobrežia sa zarývajú hlboké fjordy, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou krajiny a radia sa k najzaujímavejším geomorfologickým javom na svete. Ich vznik sa datuje do doby ľadovej, kedy dochádzalo k ľadovcovým eróziám. Najväčším a najhlbším fjordom je Sognefjord. V týchto vodách môžete uvidieť tulene a pri troche šťastia dokonca aj veľryby. Pobrežie tiež lemuje okolo 75 tisíc ostrovov a ostrovčekov s chránenými prírodnými prístavmi. Na juhozápade krajiny nájdeme prevažne roviny a zvlnenú krajinu, ktorá sa smerom na sever dvíha na zaoblené hory. Zem je posiata asi 16-timi tisícmi jazier a v horách takmer na každom kroku šumí nejaký vodopád. Nórsko je zalesnené iba zo štvrtiny, rastú tu borovice, smreky, brezy, buky a duby. Zachovalá a miestami nedotknutá krajina sa stala domovom pre množstvo živočíšnych i rastlinných druhov. Podnebie je ovplyvnené Golfským prúdom a časté zmeny počasia tu nie sú ničím neobvyklým. Z oblasti Arktídy patria k Nórsku ostrovy Špicbergy o rozlohe 61 229 km², Medvedí ostrov (Bjørnøya) 179 km² a Jan Mayen 377 km². Severné Nórsko je oblasťou, ktorú obývajú Laponci. V krajine bolo vyhlásených 21 národných parkov.

Bohužial pre slovenských cestovateľov, ktorí chcú navštíviť Nórsko, je najlepšou voľbou pre štart cesty Česká republika. Preto sa aj my zameriame na možnosti cestovania do Nórska práve z tejto destinácie.

LETECKÁ DOPRAVA

Medzi Prahou a Oslom existuje pravidelná letecká linka, ktorú niekoľkokrát týždenne prevádzkuje letecká spoločnosť ČSA, škandinávska spoločnosť Scandinavian Airlines SAS a tiež nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian Air Shuttle. So SAS sa do Osla dostanete cez Kodaň a Štokholm. Let do hlavného mesta Oslo trvá okolo 3 hodín. Z Prahy sa raz za týždeň máte možnosť dostať aj do Trondheimu a Bergenu. Medzinárodné letiská fungujú tiež v Torpe, Vestfolde a Stavangeri. Hlavné medzinárodné letisko je však Gardermoen, ktoré má výborné cestné a železničné spojenie s Oslom. Ceny leteniek sú odlišné podľa zvolenej leteckej spoločnosti. Každá však ponúka najrôznejšie zvýhodnené letenky pre študentov, deti, rodiny s deťmi a tiež za skorú rezerváciu. Cenovo lákavé sú tiež charterové lety alebo letenky, ktoré ponúkajú cestovné agentúry a kancelárie.

ŽELEZNIČNÁ DOPRAVA

Ak zamýšľate, že sa do Nórska dopravíte vlakom, budete musieť ísť z Prahy cez Berlín, Malmö až do Osla. Priame vlakové spojenie medzi Nórskom a Českou republikou a ani Slovenskom zatiaľ neexistuje. Cesta z Prahy do Osla by nemala trvať dlhšie ako 24 hodín.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Z Českej republiky sa do Nórska dostanete autobusmi spoločnosti Bohemian Lines, ktoré jazdia do Osla, Sarpsborgu a Mossu.Trikrát týždenne prevádzkuje linku Brno – Praha -Oslo tiež spoločnosť ČSAD Vyškov. Táto cesta by mala trvať necelých 24 hodín. Využiť môžete tiež linky cestovných kancelárií, ktoré do Nórska pravidelne jazdia s organizovanými zájazdy.

AUTOMOBILOVÁ DOPRAVA

Ak ste sa rozhodli, že do Nórska vyrazíte vlastným autom počítajte s vysokými poplatkami za prepravu trajektom a tiež za pohonné hmoty. Najvhodnejšou a najvyužívanejšou trasou je cesta cez Nemecko, Dánsko a niekedy aj Švédsko. Alternatívne z nemeckého prístavu Kiel sa môžete vydať trajektom do Osla. Na nórskych hraničných priechodoch sú colnice, kde sa môže stať, že vás colníci podrobia kontrole. Často sa tiež stáva, že sú na cestách vykonávané náhodné prehliadky stavu vozidla, preto je dobré si auto pred cestou do Nórska nechať prekontrolovať

DOPRAVA TRAJEKTOM

Z Českej republiky sa musíte najskôr dostať do nemeckého prístavu Kiel, odkiaľ vypláva trajektová linka do Osla. Do Nórska sa ďalej môžete dostať aj z dánskeho Hirtshalsu či Frederikshavnu.

AUTOM

Nórsko sa môže pochváliť rozsiahlou a veľmi kvalitnou cestnou sieťou. Cesty sú prevažne asfaltové, len v odľahlejších oblastiach môžete naraziť na štrkové cesty. Diaľnice sú v Nórsku spoplatnené a vyberá sa na nich mýto. Ak si však cestu dopredu naplánujete, môžete sa im úplne vyhnúť. Nórski motoristi sú väčšinou disciplinovaní a dodržiavajú dopravné predpisy. Prehrešky na cestách bývajú trestané vysokou pokutou. Maximálna povolená rýchlosť na hlavných cestách je 80 km / h, na diaľniciach 80 – 90 km / h a na niektorých úsekoch 100 km / h. Pri jazde autom platí zákaz konzumácie alkoholu, musia byť zapnuté bezpečnostné pásy a dieťa musí sedieť vzadu na sedačke. Povinnosťou je tiež jazdiť so zapnutými stretávacími svetlami aj za denného svetla.

Pokiaľ máte záujem požičať si auto, zájdite do niektorej z medzinárodných spoločností ako je napríklad Hertz alebo Avis. Nájdete ich vo väčších mestách alebo na letiskách. Aby vám vozidlo prenajali, musíte mať viac ako 19 rokov a ak chcete luxusnejšie vozidlo tak 25 rokov. Ak sa potrebuje s autom dostať na niektorý z ostrovov, využite služby trajektov prepravujúcich autá. Cestovné lístky sa na ne kupujú priamo na palube alebo pred nalodením. Cestovné je pomerne lacné a na trajektoch väčšinou nechýba ani reštaurácia s teplými jedlami. Počas letných mesiacov sú v Nórsku ideálne podmienky pre cestovanie autom, pretože sú tu dlhé svetlé dni.

AUTOBUSOM

Vnútroštátna autobusová sieť je veľmi hustá. Autobusové linky nadväzujú aj na všetky koncové stanice železnice. Väčšinou nie je nutné si rezervovať lístok, dá sa kúpiť až pri nástupe. Ak sa autobus zaplní, bude pristavený ďalší .. Dopravu medzi nórskymi mestami a dedinami zabezpečuje spoločnosť NOR-way Bussekspress. Aj na týchto linkách je možnosť uplatniť najrôznejšie študentské, detské či seniorské zľavy. Spojov jazdí počas dňa pomerne veľa a počas jazdy máte možnosť občerstvenia kávou alebo čajom. Pri nočných spojoch dostanete dokonca deky a vankúše.

LIETADLOM

Vzhľadom k tomu, že je Nórsko pomerne rozsiahla krajina a preprava zo severu na juh by trvala dlho, využívanie leteckej dopravy je pomerne časté. Je tu hustá sieť národných liniek, ktoré majú nadväzné spoje do odľahlých miest. Cesty lietadlom vám väčšinou nezaberú ani veľa času, najdlhšia trasa z Osla do Kirkenes trvá okolo 2 hodín. Okrem spoločnosti SAS v krajine funguje viacero menších leteckých spoločností s menším počtom pravidelných letov. Letenky môžete zakúpiť v aerolinkách alebo v niektorej z cestovných kancelárií.

VLAKOM

Nórsku železničnú sieť prevádzkujú Nórske štátne dráhy (NSB), ktorých vlaky sa vyznačujú vysokou úrovňou. Vozidlá sú čisté, pohodlné a prispôsobené handicapovaným ľuďom. Vlaky sa delia do troch kategórií. Miestne spoje zaisťujúce prepravu v okolí miest Oslo, Trondheim, Bergen, Stavanger a Bodø. Medzi mestami na východe Nórska jazdia vlaky Intercity a na diaľkových tratiach Ekspress a Nattog. Turisticky najvyhľadávanejšou traťou je malebná Flåmsbanen, ktorá prekonáva výškový rozdiel 864 metrov v prekrásnej nórskej krajine.

TRAJEKTOM / LOĎOU

Ostrovy a fjordy v Nórsku sú spojené trajektmi a expresnými loďami. Lode sú v Nórsku jedným z najdôležitejších dopravných prostriedkov. Vnútroštátna plavba je najviac využívaná predovšetkým v západnom Nórsku, kde mnohokrát cesty náhle končia a jedinou možnosťou ako pokračovať ďalej, je plavba trajektom. Tie našťastie jazdia veľmi často, čakacie doby preto nebývajú dlhé. Najväčšími nórskymi prístavmi sú napríklad Oslo, Bergen a Stavanger. Najznámejším lodným dopravným prostriedkom v Nórsku je lodný expres Hurtigrute, ktorý tunajšie vody brázdi už od roku 1893. Zabezpečuje námornú dopravu na západnom pobreží Nórska až do Kirkenes pri hraniciach s Ruskom. Jeho 12 plavidiel zastavuje na 34 miestach a spiatočná cesta trvá 11 dní.

AUTOBUSOM

Mestská verejná doprava v Osle je pomerne drahá. Tunajšie autobusové linky obsluhujú celé mesto a tiež pomerne vzdialené predmestia. Cestovné lístky na hromadnú dopravu sa predávajú v automatoch alebo priamo v autobusoch. Lístky sa označujú v strojčeku, ak tak neurobíte, môžete očakávať vysokú pokutu. Jednoduchý lístok je platný 60 minút, počas tejto doby môžete akokoľvek prestupovať.

METROM

Metro v Osle tvorí 6 liniek s celkovou dĺžkou 80 km. Väčšina zo 101 staníc je vedená na povrchu, len v centre a v husto zastavaných častiach mesta vedie podzemím. Metro ročne prepraví v priemere okolo 60 miliónov cestujúcich. V súčasnosti sú v Osle v prevádzke 4 rôzne typy vlakov. Dôležitými stanicami sú: Majorstuen, Stortinget, Nationaltheatret, Jernbanetorget, Helsfyr a Tøyen. Metru sa v Nórsku hovorí Tunnelbana alebo taky skrátene T-bane.

ELEKTRIČKOU

Doplňujúcim systémom metra je rozsiahla električková sieť s električkami podobnými tým slovenským či českým.

TAXÍKOM

Taxíky stoja väčšinou na svojich vyhradených stanovištiach alebo si ich privoláte mávnutím ruky. Označené bývajú transparentom na streche vozidla, keď svieti sú k dispozícii. Objednať si taxi môžete aj telefonicky. V Osle pôsobia taxislužby Oslo Taxi, Norges Taxi a Taxi2. Po hlavnom meste jazdia tiež čierne taxíky, ktoré ponúkajú zvezenie za dohodnutú cenu. Ich služieb sa ale odporúča nevyužívať.

NÓRSKA KUCHYŇA

Nórska kuchyňa je ovplyvňovaná mnohými európskymi kuchyňami a sami Nóri si tak nie sú istí, čo je vlastne ich tradičným jedlom. Tradičných špecialít tu nájdeme len veľmi málo. Dôraz je v nórskej kuchyni kladený predovšetkým na vynikajúce čerstvé a kvalitné potraviny, preto táto kuchyňa priebehu niekoľkých rokov dosiahla medzinárodné uznanie. Nóri si veľmi zakladajú na raňajkách, ktoré sú väčšinou bohaté a nikdy nesmie chýbať syr a mlieko. Až okolo 14 – 15 hodiny mávajú obedy s niekoľkými chodmi. Večera je už potom len spravidla ľahká a studená.

Najčastejšie používanou surovinou sú ryby, najmä lososy, slede a tresky, ktoré sa pripravujú na najrôznejšie spôsoby. Medzi špeciality patrí bohužiaľ aj veľrybie mäso, preto je lov veľrýb veľmi výnosným obchodom. V obľube je tiež zverina, ako los alebo sob a lesné vtáctvo. Nóri si radi pochutnávajú na lesných plodoch vrátane čučoriedok, malín a moruši, ktoré sa stávajú základom pre ich múčniky.

Väčšina obyvateľov tejto krajiny považuje za tradičné jedlo masové placky, tiež lososa spolu s alkoholickým nápojom aquavitom a syrom Jarlsberg tvoria trojicu najviac vyvážaných nórskych špecialít. Ďalšími výbornými domácimi syry sú napr. Snofrisk, Ridder, Ski Queen, Geitost, Nordgold a Gudbrandsdalsost. Medzi typické nórske jedlá by sme mohli zaradiť rybu Rømegrøt, Klippfisk, lososa Gravette Laks, zemiakové knedle Komló, dusené jahňacie Far-i-kal či Pinnekjott, nekvasený chlieb flatbrod a koláč Lefser alebo Potetkaker.

Nezabúdajte však na to, že stravovanie v Nórsku je dosť drahou záležitosťou. Cena za obed v reštaurácii niekedy vyprázdni kapsu aj priemernému Nórovi. Dokonca aj nemeckí turisti si na potulkách Nórskom otvárajú dovezené konzervy a to už je čo povedať. Ani nakupovanie potravín v supermarketoch nie je najlacnejšie. Medzi najlacnejšie obchody patria čínske obchodíky, kde sa môžete zásobiť ryžou, sklenenými rezancami, bambusovými výhonkami, zeleným a jazmínovým čajom, korením atď. V Nórsku platí tiež pravidlo, že čím ďalej ste od Osla, tým je drahšie.

NÓRSKE REŠTAURÁCIE

Najširšiu škálu reštaurácií nájdete vo väčších mestách, môžete sa zájsť najesť do podniku s medzinárodnou kuchyňou, exotickými jedlami alebo do typicky nórskej reštaurácie. Väčšina reštaurácií má jedálny lístok vyvesený vonku. V dobrej reštaurácii vás dobré jedlo s tromi chodmi môže vyjsť až na 700 NOK za osobu. Jedlo v menších zariadeniach býva dobré a navyše nie je ani tak drahé. Pre Nórsko je typický obed formou bufetu, kde si každý stravník sám naberie jedlo z obloženého stola. Najesť sa môžete tiež v stánku s rýchlym občerstvením, kde kúpite párky v rožku (Polsat) alebo zemiakové placky (lompe). Do výslednej sumy za jedlá už býva pripočítané tzv. obslužné, je však bežné venovať čašníkovi za jeho dobré služby ešte ďalšie sprepitné v hodnote asi 10% z ceny.

NÓRSKE NÁPOJE

Rovnako ako jedlá sú aj nápoje v Nórsku veľmi drahé, najmä tie alkoholické. Je na nich totiž uvalená daň, ktorá je najvyššia v Európe. Reštaurácie musia mať k rozlievaniu alkoholu licenciu. Tradičným alkoholickým nápojom je destilát zo zemiakov Aquavit. K nemu sa vo veľkej miere pridáva rasca alebo iné aromatické korenie. Vyrába sa tu tiež pivo, ktoré sa vyváža aj do zahraničia. Obľúbenou značkou je Rignes. Nórska minerálna voda značky Farris neobsahuje žiadne prísady ani oxid uhličitý, čerpaná je priamo z prameňa Farris. Nóri s obľubou pijú tiež kávu, ku ktorej sa niekedy pridáva sladký bylinný likér St. Hallvard.

Nórsko svojim návštevníkom ponúka širokú škálu ubytovacích zariadení, kde si každý vyberie podľa svojich požiadaviek a finančných možností. Po celej krajine sú roztrúsené hotely najrôznejších kategórií, ktoré bývajú ale veľmi drahé. Za jednu noc v dvojlôžkovej izbe zaplatíte 800 – 1500 NOK. Obľúbenejšia je ubytovanie v “rorbe”, čo je pôvodný rybársky zrub.Tento typ ubytovania je typický najmä pre Lofoty. Turisti sa často ubytovávajú na horských chatách a búdach, v mládežníckych ubytovniach alebo na farmách. Niektoré domy ponúkajú aj ubytovanie v súkromí a voľné izby. Lacné ubytovanie ponúkajú hostely, ktoré sú vhodné pre ubytovanie rodín s deťmi a tiež pre skupinové zájazdy. Vo všetkých prípadoch je dobré si ubytovanie rezervovať dostatočne dopredu. V Nórsku nájdeme tiež stovky kempov rôznych kategórií, z ktorých mnohé sú vybavené aj pre umiestnenie karavanov a obytných mikrobusov. Stanovať v Nórsku môžete vo voľnej prírode aj na súkromných pozemkoch, ale nesmiete tam zostať dlhšie ako 48 hodín. V období letných mesiacov platí zákaz kladenia ohňa.

Nórsko je pre turistov veľmi bezpečné, pretože je to krajina s jednou z najnižších zločinností v Európe. Aj tak je ale nutné dodržiavať základné opatrenia a mať dobre uschované svoje cenné veci. Automobily vždy zamykajte a nenechávajte nič na sedadlách. K drobným krádežiam dochádza aj tu, najmä v miestach kde sa vyskytuje mnoho ľudí. Vreckové krádeže sú problémom najmä v Osle, kde sa schádzajú organizované skupinky zlodejov. Pozor si dávajte aj v reštauráciách a majte svoje tašky vždy na očiach. Letenky a pasy je lepšie si uschovať napríklad v hotelovom sejfe. Ak budete mať akýkoľvek problém nebojte sa obrátiť na nórsku políciu. Policajti tu bývajú veľmi ochotní a radi vám pomôžu.

Veľké nórska mestá sú zaplavené množstvom nákupných centier a obchodných domov, kde sú ceny pomerne vysoké. Drahé je predovšetkým jedlo a nápoje. Oblečenie, zlato, striebro, hodinky, kožené výrobky a sklo je zase možné tu výhodne nakúpiť. Preto sa tiež tradičné pletené svetre s nórskym vzorom stali obľúbeným suvenírom. Veľa sa nakupujú aj výrobky z dreva, cínu, striebra a ľanu, sámské šperky a remeselné výrobky. Mnoho turistov si z Nórska odvezie tiež tradičnú pálenku Aquavit, ktorá sa vyrába v niekoľkých druhoch.

OSLO

Hlavné mesto Nórska patrí medzi najväčšie metropoly Európy a jedinečné je tiež svojou polohou. Rozkladá sa v oblasti Oslofjordu a je obklopené zelenými kopcami a horami. Súčasťou Osla je navyše ešte 40 ostrovov a 343 jazier. V centre nájdete množstvo múzeí, galérií, parkov, moderných budov i pamiatok. Prístav, kde kotvia zámorské obchodné lode a vyplávajú odtiaľ trajekty do Dánska i Nemecka, stráži hrad zo 14. storočia. Hrad sa nazýva Akershus Slott a je najzachovalejšou stredovekou pevnosťou a hradným komplexom v Nórsku. Väčšina pamiatok mesta sa nachádza v pešom dosahu od centra.

FREDRIKSTAD

Fredrikstad je tretím najväčším mestom Nórska a tiež veľmi dôležitým prístavom. Rozkladá sa v širokom Byfjorde okolo zátoky Vagen. Je to domovský prístav nórskej flotily. V starom meste Gamlebyen nájdeme umelecké galérie, pamiatky, obchody, reštaurácie a centrum umeleckých remesiel. Miestna gotická katedrála zasvätená Panne Márii je pokladaná za najvýznamnejšiu pamiatku Nórska. Najstaršou architektonickou pamiatkou je však budova Provianthus z rokov 1674-1696, ktorej steny sú široké až 4 metre. Ďalšími významnými budovami sú Staromestská radnica, Stará väznica z roku 1731, hradná brána či padací most. V centre mesta sa rozkladá námestie Kongens Torv so sochou Frederika II.

LILLEHAMMER

V severovýchodnom Nórsku na okraji údolia Gudbransdalen sa nachádza mesto Lillehammer, ktoré je známe najmä tým, že sa tu v roku 1994 konali zimné olympijské hry. Oddávna bolo mesto vyhľadávaným strediskom zimných športov, jeho lyžiarske tradície siahajú až do roku 1206. Okrem okolitej nádhernej krajiny má mesto čo ponúknuť aj milovníkom umenia a architektúry. Veľkou atrakciou mesta je skanzen Maihaugen, ktorý približuje život na vidieku. Ide o jedno z najväčších múzeí poľnohospodárskej kultúry v Nórsku. Dnes sa tu nachádza 175 budov, ktoré sú navrhnuté najrôznejšími stavebnými technikami. Z ostatných lillehammerských zaujímavostí menujme napríklad Múzeum umenia, Olympijské múzeum alebo Múzeum historických vozidiel. Rozptýliť sa zájdite do zábavného parku Hunderfossen, kde na vás čaká okolo 40 najrôznejších atrakcií, plavecký bazén aj automobilový okruh. Neďaleko sa nachádza horské stredisko Hafjell, ktoré ponúka 25 km zjazdoviek najrôznejších obtiažností.

JOTUNHEIMEN

Národný park Jotunheimen bol po dlhú dobu známy iba rybárom, pastierom a milovníkom vysokohorskej turistiky. Na rozlohe okolo 4000 km2 sa nachádza viac ako 250 vrcholov presahujúcich výšku 1900 metrov nad morom. Najvyššími vrcholmi sú Galdhoppigen merajúci 2469 metrov a Sogenfjordem s výškou 2465 metrov nad morom. Tieto hory poskytujú veľmi dobré lyžiarske podmienky v zime aj v lete. Národný park bol vyhlásený v roku 1980 a dnes je už pretkaný rozvinutou sieťou peších chodníkov, ktoré spájajú 30 horských chát. Tunajšie rieky a jazerá poskytujú ideálne podmienky pre rybárčenie a lovenie pstruhov. Preto, aby ste mohli v týchto vodách loviť musíte získať povolenie. Známe je predovšetkým jazero Gjende, ktoré je so svojou zelenou vodou považované za dušu Jotunheimenu. Nad jazerom sa týči horský masív Besseggen, kadiaľ vedie jedna z najobľúbenejších turistických trás – z Gjendesheimemu do Memurubu. Ak sa chcete vydať na ľadovec Svellnosbreen musíte ísť so sprievodcom a vziať si so sebou lano. Národný park sa stal domovom pre soby, losy, jelene, rosomákov a rysy.

KRISTIANSAND

Mesto Kristiansand je správnym strediskom provincie Sørlandet, ktorá je známa ako Slnečné pobrežie a stala sa rajom výletníkov. Kristiansand bol založený v roku 1641 a v tom istom roku už dostal mestské práva a obchodné privilégiá. Centre mesta sa vďaka jeho tvaru hovorí Kvadraturen čiže “štvorček”. Dnes je piatym najväčším mestom v Nórsku. Obľúbenou mestskou štvrťou je historický Posebyen, ktorého obyvatelia udržujú historické objekty v dobrom stave. V roku 1677 bola v meste postavená pevnosť Christiansholm Festning a bola považovaná za jednu z najvýznamnejších v krajine. Dnes je pevnosť prístupná verejnosti. Zaujímavá je novogotická katedrála Dokirken, ktorá má kapacitu 2000 veriacich. Vidieť by ste mali aj šľachtické sídlo Gimle Gård postavené na prelome 18. a 19. storočia v novoklasicistickom slohu. Dnes tu sídli múzeum, ktoré predstavuje návštevníkom život nórskej buržoázie. Prehliadku mesta doplňte ešte skanzenom Vest-Agder Fylkesmuseum so súborom drevených budov zo všetkých kútov provincie. Neďaleko stojí jeden z najstarších nórskych kostolov Oddernes Kirke z roku 1040. Mesto ponúka tiež zoologickú záhradu a Múzeum železnice.

HARDANGERVIDDA

Národný park Hardangervidda nájdeme v južnom Nórsku, na rozmedzí troch nórskych krajov – Buskerud, Telemark a Hordaland. So svojou rozlohou 9000 km2 tvoria najväčšiu náhornú plošinu v Európe, ktorá býva tiež nazývaná “strecha Nórska”. Takýmto náhorným plošinám a zaobleným skalám sa v Nórsku hovorí Fjeld. Samotný národný park ležiaci vo výške nad hranicou lesa tu bol založený v roku 1981. Je posiaty majestátnymi štítmi a ľadovcami. Nájdeme tu tiež množstvo jazier, z ktorých najznámejšie sú Numedalslågen, Telemarksvassdraget a Bjoreia s úchvatným 145 metrov vysokým vodopádom Vöringsfossen. Park je jednou z najvyhľadávanejších lokalít pre lov pstruhov v Nórsku, musíte k tomu mať však povolenie. Turistov sem priťahujú prechádzky po šiestom najväčšom ľadovci v krajine Hardangerjøkulen, ktorý je prístupný po celý rok. Pre peších turistov je v parku pripravené množstvo značených turistických chodníkov a na odpočinok im slúžia horské chaty. Po svahoch sa preháňajú najpočetnejšie skupina voľne žijúcich sobov v Európe. Stádo má okolo 17 tisíc jedincov.

STAVANGER

Na juhu Nórska nájdeme kultúrne mesto Stavanger, ktoré je dnes štvrtým najväčším mestom Nórska. Rozkladá sa medzi rovinami Jæren a Boknafjordem. Stavanger bol dokonca spolu s Liverpoolom zvolený Európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2008. Vďaka hojnosti sleďov prebehol v meste rozvoj rybárskeho a konzervárenského priemyslu. V 60. rokoch minulého storočia bola pri pobreží objavená ropa a tá priniesla mestu veľké bohatstvo. Stavanger sa dnes pýši najmä historickou štvrťou drevených domov a krivoľakých uličiek Gamle. Celkovo je tu 156 pamiatkovo chránených domov. Kedysi v nich žili námorníci a robotníci. Navštíviť môžete niekoľko múzeí, napríklad konzervárenské múzeum, Námorné múzeum, Ropné múzeum alebo Stavanger Museum. V meste sa týči románska katedrála Domkirchen, ktorá bola dokončená na prelome 11. a 12. storočia. Vedľa nej stojí tiež Katedrálna škola.

BERGEN

Druhým najväčším mestom Nórska je Bergen, ktorý sa rozkladá pri pobreží v kraji Hordaland. V roku 2000 sa stal Bergen Európskym mestom kultúry. Najstaršou časťou mesta je Bryggen, ktorý je dnes zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Stoja tu staré drevené domčeky z 18. storočia, ktoré mestu dávajú nádych stredoveku. Dnes je táto časť mesta strediskom umelcov a vyhlásenou reštauračnou oblasťou. V Bergene nájdeme najväčší stredoveký dochovaný objekt ležiaci v Nórsku, ide o slávnostný gotický sál Håkonshallen. K starému opevneniu Bergenského hradu patrí tiež veža Rosenkrantz z roku 1560. Najstaršou zachovanou cirkevnou stavbou v meste je kostol Panny Márie s úchvatnou barokovou kazateľnicou z roku 1677. V meste sa nachádza Nórske rybárske múzeum, Bryggens Museum, bergenské námorné múzeum, bergenské múzeum s prírodovedeckým a kultúrno historickými zbierkami a Hanseatiske Museum.V centre mesta sa nachádza jazero obklopené parkom s farebnými kríkmi. Námestie Festplassen slúži na konanie najrôznejších slávností. Odtiaľ vedie široká trieda Ole Bulls Plass až k impozantnej budove Národného divadla. Neďaleko stojí bergenská katedrála Domkirken z 12. storočia. Najobľúbenejšou turistickou atrakciou mesta je však Akvárium s početnou zbierkou morských i sladkovodných rýb a bezstavovcov.

SOGNEFJORD

Sognefjord je s dĺžkou 206 km najdlhším fjordom v Nórsku, ktorý sa tiahne od severozápadného súostrovia až po Skjolden pod Jotunheimenom. Fjord je rozdelený do piatich veľkých ramien, ktoré sa ďalej delia do výbežkov: Fjaerlandsfjord, Sogndalsfjord, Lustrafjord, Årdalsfjord, Laerdalsfjord, Aurlandsfjord a Nærøyfjord. Turistov sem priťahuje krásna nedotknutá príroda a jedna z najúchvatnejších prírodných scenérií na svete.

TRONDHEIM

Trondheim je tretím najväčším mestom v Nórsku a nachádza sa pri 130km dlhém Trondheimsfjorde. Mestom preteká rieka Nidelva, ktorá tu ústi do mora. Medzi najcennejšie trondheimské pamiatky patrí katedrála Nidarosdomen, ktorej najstaršia časť sa datuje do roku 1320. Môžeme na nej pozorovať prvky románskej, gotickej a normanskej architektúry. Je jednou z najpamätnejších stredovekých stavieb v Nórsku. Niekoľkokrát bola zničená požiarom, ale vždy znovu zreštaurovaná. Jedna z jej kaplniek dokonca ukrýva nórske korunovačné klenoty. Centrum mesta pretína hlavná tepna Munkegata. Medzi významné cirkevné pamiatky patrí tiež Arcibiskupský palác a kostol Našej Pani. Navštíviť môžete Trondheimské umelecké múzeum, Múzeum úžitkového umenia, Trøndelag Teater (divadlo), Prírodovedecké a archeologické múzeum, Trondheimské námorné múzeum alebo Nórske národné múzeum pre hudbu a hudobné nástroje Ringve. Medzi najimpozantnejšie historické sídla patrí Kráľovská rezidencia Stiftsgården s ukážkou nórskej drevenej architektúry.

LOFOTY A VESTERÅLEN (VESTERÁLY)

Pri severozápadnom pobreží Nórska a v Nórskom mori sa rozkladajú tieto ostrovné skupiny. Lofoty sú tvorené z 6 veľkých a mnohých menších ostrovčekov, z ktorých najjužnejšie položený je ostrov Moskenesøy. Súostrovie Vesterály sú rozosiate na severovýchod od súostrovia Lofoty a skladajú sa z ostrovov Hinnoya, Langøya, Andoya a Hadseløya. Klíma na ostrovoch je ovplyvňované Golfským prúdom, ktorý vytvára mierne podnebie s priemernou teplotou 4,5 ° C.

Najvýznamnejším mestom súostrovia Lofoty je Svolvaer. Krajina súostrovia Lofoty je tvorená vysokými ostrými štítmi, riedkymi lesnými porastami, priehlbinami, rozľahlými pláňami s farmami a pri pobreží sa nachádzajú rybárske dedinky či mesta. Oproti tomu Vesterály sú skôr ploché a porastené trávou. Na najsevernejšom cípe ostrova Andoya nájdeme prístav Andenes, ktorý sa chváli rozľahľou rybárskou štvrťou, Polárnym múzeom a najsevernejšou štartovacou plochou pre rakety a vedecké balóny.

TROMSØ

Tromsø je najväčším mestom v Škandinávii, ktoré je situované za polárnym kruhom. Mesto od 19. storočia funguje ako námorný prístav v arktickom oceáne a práve odtiaľ vyrážali na svoje polárne expedície prieskumníci Amundsen a Nansen. Od roku 1972 je v meste tiež najsevernejšie položená univerzita na svete. Navštíviť môžete Polárne múzeum, Regionálne umelecké múzeum, planetárium pre pozorovanie polárnej žiary – meteorologické observatórium alebo si vyjdite do blízkych kopcov kvôli nezabudnuteľnej vyhliadke. Významnou pamiatkou je katedrála Ishavskatedralen (katedrála Arktického oceánu) niekedy tiež nazývaná kostol Tromsdalen, ktorá je doplnená o 23 metrov vysokú vitráž. V Tromsø Museum sú k videniu rozsiahle zbierky z doby kamennej, z éry Vikingov a ranného stredoveku.

ŠPICBERGY

Špicbergy dnes patria Nórskemu kráľovstvu a trvalo obývané sú len tri ostrovy z celkových deviatich. Najväčším z týchto ostrovov je Západný Špicberg (Spitzbergen), ktorý zaberá plochu 63 kilometrov štvorcových, čo je viac ako polovica rozlohy celého súostrovia. Na tomto ostrove sa tiež nachádza najvyššia hora Newtontoppen, ktorá dosahuje výšku 1717 metrov nad morom. Tieto ostrovy sú výnimočné svojou zachovalou a krásnou prírodou, nachádzajú sa tu tri národné parky, dve prírodné rezervácie, dve chránené rastlinné oblasti a 16 chránených vtáčích rezervácií. Do týchto chránených miest je vstup buď prísne zakázaný, alebo je obmedzený na vyznačené chodníky. Hornaté ostrovy sa každoročne približujú k pevnine asi o 4,5 cm po dobu už 600 miliónov rokov. Špicbergy sú hniezdiskom miliónov vtákov, ktorí sem prilietajú na jar. Žije tu tiež cez 3000 ľadových medveďov, čo je takmer rovnako ako ľudí. Hlavnú potravu medveďov tvoria tulene, ktorým nastáva úľava až na jar, kedy sa medvede presúvajú späť na sever na kryhy polárneho ľadu. Z cicavcov tu môžete vidieť tiež mrože, biele polárne líšky, zavalitého tura pižmového, ktorý sem bol dovezený z Grónska a tiež turistami veľmi obľúbené Špicbergské soby.

NORDKAPP

Severný mys získal svoje meno už v roku 1533, kedy ho objavil anglický námorník Richard Chancellor pri svojom pokuse o cestu do Číny. Od tej doby sa tu začal rýchlo rozmáhať cestovný ruch a miesto navštívilo mnoho významných osobností. Mys je dnes s pevninou spojený novou cestou a každoročne sa na vrchol útesu vyšplhá vyše 200 tisíc ľudí. Krásny výhľad na pobrežie je z Nordkapphallen.

Mohlo by Vás zaujímať

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Don`t copy text!