Všetko čo potrebujete vedieť o… ŠVÉDSKO

 

Oficiálny názov: Švédske kráľovstvo
Hlavné mesto: Štokholm
Počet obyvateľov: 9 060 430
Rozloha: 449 964 km²
Mena: švédska koruna (SEK) = 100 öre
Úradný jazyk: švédština

Exchange Rate: EUR

KEDY DO ŠVÉDSKA?

Keďže sa asi 15% krajiny nachádza za polárnym kruhom, panuje tu o poznanie chladnejšie počasie ako v Slovenskej republike. Celý Škandinávsky polostrov je však tiež obmývaný teplým Golfským prúdom, ktorý tu zároveň zaručuje príjemnú klímu. V letných mesiacoch sa vďaka tomu pohybuje teplota v priemere okolo 17 ° C. V zime však priemerná teplota dosahuje až -3 ° C. Ak však cestujete do hôr, treba vždy počítať s chladnejším počasím, ktoré je navyše veľmi premenlivé a nevyspytateľné.
Najvhodnejšou dobou pre návštevu Švédska je obdobie leta, kedy sú tu veľmi dlhé dni a navyše príjemne teplé počasie. V tomto období tu slnko takmer nezapadá, až do polnoci je tu len zvláštne šero. Čím viac ste na severe, tým neskôr slnko zapadá. Ak sa teda vydáte do Švédska v zimných mesiacoch, tomuto šeru sa nevyhnete a bude vás sprevádzať po celý pobyt. Na niekoho to však môže pôsobiť únavne či depresívne. Jedinou výhodou zimnej návštevy je, že máte možnosť uvidieť preslávenú polárnu žiaru čiže Auroru borealis. Najlepším miestom pre jej pozorovanie je pri polárneho kruhu.

PASY, VÍZA, DOKLADY

Švédsko je rovnako ako Slovenská republika členom Európskej únie, preto môžu naši občania cestovať po Švédsku bez akýchkoľvek obmedzení, len na základe platného cestovného dokladu alebo preukazu totožnosti. Slovenská republika sa v roku 2007 stala súčasťou schengenského priestoru a tak môžu osoby prekračovať hranice zmluvných štátov bez hraničnej kontroly. Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pre cestu do Švédska vízum ani nemajú žiadnu prihlasovaciu povinnosť. Ak však máte v úmysle stráviť v krajine dlhšie ako 3 mesiace, za účelom zamestnania či štúdia, musíte požiadať o povolenie na pobyt.

ZDRAVOTNÍCTVO

Slovenská republika nemá so Švédskom zavedenú dohodu o bezplatnom lekárskom ošetrení, preto si musí občan SR všetky prípadné lekárske ošetrenie hradiť sám. Ak si však pred odchodom do Švédska obstaráte Európsku kartu zdravotného poistenia, ktorá zaručuje v sieti verejných zdravotníckych zariadení občanovi SR rovnaké podmienky, ako občanom Švédska, budete v prípade nehody hradiť len spoluúčasť. Pri ošetrení v súkromnom zdravotníckom zariadení musí občan SR ošetrenie uhradiť. Pred príchodom do Švédska sa dostatočne zásobte bežnými liekmi proti bolesti hlavy, brucha alebo teplote. Ak pravidelne užívate nejaké lieky, ktoré sú vydávané iba na predpis, tak si ich nezabudnite vziať so sebou. Tiež ak sa budete vyskytovať v oblasti jazier a vodných tokov, nezabudnite pribaliť repelent proti komárom a ďalšiemu bodavému hmyzu, ktorého je v týchto oblastiach naozaj požehnane.

PENIAZE

Hoci je Švédsko už od roku 1995 členom Európskej únie, oficiálnou menou tu zostala švédska koruna. Jej medzinárodné označenie je SEK a za 100 € dostanete okolo 1025 švédskych korún. Peniaze si môžete zameniť buď ešte na Slovensku pred cestou, alebo po príchode do Švédska. Zmenární nájdete vo väčších mestách pomerne dosť, niektoré sú dokonca aj non stop. Ak nenájdete otvorenú zmenáreň, môžete bez problémov takmer všade platiť platobnými kartami Visa, Mastercard, Diners či American Express. Bezpečným spôsobom prepravy peňazí sú aj cestovné šeky, nevýhodou však je, že za ne nedostanete viac ako 1400 SEK. Banky majú otvorené od pondelka do piatku od 9.30 väčšinou len do 15.00 hodiny.

DOMÁCI MAZNÁČIKOVIA

Do krajiny je zakázané dovážať akékoľvek domáce zvieratá. Ak by ste predsa len chceli vziať napríklad svojho psa či mačku so sebou, museli by stráviť 4 mesiace v karanténe. Navyše tieto zvieratá musia byť označené mikročipom, očkované proti besnote, leptospiróze a iným chorobám. Ďalej musí mať vykonaný krvný test potvrdzujúci účinné očkovanie proti besnote. Vlastniť musíte aj EÚ Pet Passport. V období od marca do augusta je vo Švédsku zakázané voľné pobehovanie psov a to z dôvodu ochrany prírody.

POLOHA A PRÍRODNÉ POMERY

Švédsko je situované na severe Európy a je jednou zo Škandinávskych krajín. Hraničí s Nórskom a Fínskom. Prirodzenú hranicu s Nórskom tvoria Škandinávske vrchy. Pobrežie Švédska je obmývané Baltským morom a Botnickým zálivom. Viac ako 15% krajiny sa rozkladá za polárnym kruhom. Švédsko by sa dalo rozdeliť na tri hlavné oblasti: hornatý Norrland, kopcovitý Svealand a skôr rovinatý Götaland. Severné Švédsko je porastené rozľahlými a hustými lesmi, nachádza sa tu tiež viac než 90 tisíc jazier. Najväčšími jazerami sú Vänern a Vättern. Južná časť krajiny je skôr poľnohospodársky využívaná. Ku Švédsku patrí aj veľké množstvo ostrovov a ostrovčekov, z ktorých najväčšími sú Gotland a Öland.

Bohužial pre slovenských cestovateľov, ktorí chcú navštíviť Švédsko, je najlepšou voľbou pre štart cesty Česká republika. Preto sa aj my zameriame na možnosti cestovania do Švédska práve z tejto destinácie.

LETECKÁ DOPRAVA

Pre českých a slovenských turistov je najvýhodnejšie využiť služby leteckej dopravy. Vo Švédsku existujú tri medzinárodné letiská: Štokholm, Götebork a Malmö. Viac ako polovicu letov do Švédska zabezpečuje letecká spoločnosť Scandinavian Airlines. Z Českej republiky lietajú spoje pravidelne niekoľkokrát týždenne, túto službu zabezpečuje spoločnosť ČSA. Cesta do Švédska zaberie približne 2 hodiny, záleží, do ktorého mesta máte namierené. Ceny leteniek sa odvíjajú od ročného obdobia, najlacnejšie sú v zime, najdrahšie v lete. Nezabudnite však na to, že ak pristanete na Štokholmskom letisku Arlanda, budete 40 km za metropolou. Doprava do samotného mesta potom autobusom zaberie 1,5 hodiny, prípadne možno použiť vlak Arlanda Express, ktorý je ale veľmi drahý, stojí 180 SEK (cca 18 €).

ŽELEZNIČNÁ DOPRAVA

Z Českej republiky do Švédska nejazdia žiadne priame vlaky. Hlavné železničné spojenie so Škandináviou predstavuje Kodaň, odkiaľ je do Štokholmu denne vyrozprávovaných 7 vlakov. Cestovné lístky na tieto vlaky však bývajú veľmi drahé. Ďalšie vlaky odchádzajú aj z Hamburgu alebo z Berlína (Berlin Night Express). Tieto vlaky sú však vďaka obmedzenému počtu miest čoskoro plné, rezervovať si ich teda musíte s dostatočným predstihom. Vlak má obmedzenú aj maximálnu dĺžku, aby sa vliezol na trajekt.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Ak sa chcete do Švédska dostať autobusom, využite služby spoločnosti Bohemia Eurolines, ktorá vyráža vždy v pondelok, v utorok, v stredu a v piatok. Cez Malmö a Götebork sa dostanete až do hlavného mesta. Cesta trvá približne 15 hodín a spiatočný lístok vyjde na cca 4000 Kč (cca 150 €).

Z Prahy, Brna i Ostravy sa do Štokholmu dostanete aj so spoločnosťou Student Agency, ktorá vysiela autobusy do Štokholmu, so zastávkami v ďalších významných švédskych mestách. Tento variant dopravy je pomerne lacný, ale únavný. Cesta zaberie cca 28 hodín.

AUTOMOBILOVÁ DOPRAVA

Ak ste sa rozhodli vycestovať do Švédska so svojím vlastným autom, budete potrebovať vodičský preukaz, technický preukaz a doklad o poistení vozidla, tzv. Zelenú kartu. Keď idete vypožičaným autom, budete potrebovať ešte úradne overené splnomocnenie na užívanie zvereného vozidla. Je tiež vhodné si dojednať havarijnu poistku pre prípad autonehody, ktorej cena je úmerná dĺžke pobytu. Vozidlo musí byť označené medzinárodnou poznávacou značkou CZ alebo SK.

Pri ceste autom musíte počítať s tým, že bude potrebné využiť trajektovú prepravu. Sú dve možnosti, ako sa dostať na švédsku pevninu. Buď sa dopraviť z nemeckého, alebo z dánskeho prístavu. Cesta z nemeckého Travemünde trvá cca 7 hodín a vylodíte sa neďaleko Malmö, v prístave Trelleborg. Z dánskej Kodane sa môžete dostať až do Malmö či Helsingborku. Ďalej sa po diaľniciach alebo rýchlostných komunikáciách dopravíte napríklad až do Štokholmu. Švédske diaľnice určite každého motoristu potešia, nevyberajú sa tu totiž žiadne poplatky.

Lodná DOPRAVA

Do Švédska sa môžete dopraviť aj trajektom z niektorého európskeho prístavu. Je však nutné si dostatočne dopredu zaistiť rezerváciu, zvlášť keď chcete prepraviť tiež vozidlo. Trajekty vyplávajú z nemeckého Rostocku a Travemünde, dánskej Kodane či estónskeho Tallinu.

AUTOM

Švédska diaľničná a cestná sieť je na veľmi dobrej úrovni, cesty sú kvalitné a udržiavané. Pravidlá cestnej premávky sú až na malé výnimky rovnaké ako u nás, takže by vodičov nemalo nič prekvapiť. Navyše sa tu jazdí tiež vpravo. Za jazdu po diaľnici sa tu síce neplatí, ale zato tu majú pomerne vysoké ceny benzínu, čím môžete byť nepríjemne prekvapení. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km / h, mimo obce 70 km / h a na diaľnici 110 km / h. Tieto pravidlá sa snažte dodržiavať, inak vám hrozí veľmi vysoká pokuta. V období od novembra do apríla sa odporúča používať zimné pneumatiky, za povinnosť to majú dané len automobily registrované vo Švédsku.
Povinné je svietenie 24 hodín denne po celý rok a používanie bezpečnostných pásov. Tiež dodržiavanie týchto predpisov je dobre strážené. Prísne sa trestá konzumácia alkoholu za volantom, už mnoho vodičov bolo kvôli nálezu alkoholu v krvi uväznených. Okrem trestu odňatia slobody vám bude tiež odobratý vodičský preukaz, ktorý bude následne zaslaný príslušným úradom v domovskej republike. Vo Švédsku je povolený limit 0,02 promile alkoholu v krvi, pokiaľ túto hranicu prekročíte, dopúšťate sa trestného činu.

AUTOBUSOM

Spojenie medzi väčšími mestami je zaistené autobusovou dopravou, ktorá je vo Švédsku znateľne lacnejšia než inde v Európe. Sieť autobusových liniek je v krajine veľmi hustá, veď len z metropoly odchádza denne približne 300 spojov do všetkých kútov zeme. Autobusy navyše obsluhujú aj tie najzapadnutejšie dedinky za polárnym kruhom. Cestovanie autobusom sa stalo obľúbené hlavne medzi turistami. Cestovné lístky môžete zakúpiť na autobusových staniciach alebo až priamo u vodiča.

LIETADLOM

Jednou z najznámejších Švédskych leteckých spoločností zabezpečujúcou vnútroštátnu dopravu je FlyNordic, ktorá bola založená v roku 2000 v Štokholme. Letecká preprava medzi jednotlivými švédskymi mestami je ako aj inde v Škandinávii pomerne drahá a pre mnohých turistov nedostupná. Máte však možnosť využívať najrôznejšie zľavy, napríklad pri kúpe spiatočnej letenky, sviatočných leteniek platiacich po dobu 15 dní, alebo mládežníckych leteniek pre osoby vo veku 12-24 rokov.
V oblasti hlavného mesta Štokholmu sa nachádzajú tri letiská určené pre vnútroštátnu prepravu. Sú to letisko Bromma, Skavska a najväčšie švédske letisko Arlanda. V odľahlých oblastiach na severe krajiny lietajú medzi jednotlivými táboriskami pri jazerách tzv. hydroplány čiže aerotaxi. Objednať si u nich môžete aj vyhliadkové lety.

VLAKOM

Cestovanie vlakom po Švédsku je vždy príjemným zážitkom, kedy sa môžete kochať prekrásnou prírodou a zároveň si užívať pohodlie a komfort. Švédske vlaky sú vždy čisté, moderné, presné a rýchle. Súčasťou štandardného vybavenia väčšiny vlakov sú aj automaty na pitnú vodu. Na miesto tak dôjdete príjemne oddýchnutí. Môžete si vybrať medzi dennými a nočnými vlakmi. Nočné vlaky sú ležadlové a lôžkové hodia sa predovšetkým pre dlhšie trate. Večer do vlaku nastúpite a ráno sa zobudíte na mieste.
Švédske nočné vlaky patria medzi najmodernejšie v Európe. Jednotlivé súpravy sú vybavené lôžkovými vozňami so 6 lôžkami v každom kupé a spacími vozňami s 2 alebo 3 lôžkami. Sprcha a WC sú situované na konci vozňa. Spacie vozne niektorých vlakov sú vybavené aj jednolôžkovými kupé so sprchou a WC. Väčšina nočných vlakov je navyše vybavená tiež reštauračným vozidlom, kde je cestujúcim k dispozícii aj kino. Medzi Štokholmom a severom pravidelne jazdí niekoľko autovlakov, ak máte so sebou vlastné vozidlo, je to celkom príjemný spôsob odpočinku od riadenia.
Jedným z najmodernejších vlakov v krajine je rýchlovlak X 2000, ktorý jazdí rýchlosťou okolo 200 km / h. Najviac sa s ním stretnete na trasách Malmö – Štokholm, Göteborg – Štokholm a Štokholm – Sundsvall. Perličkou je, že ak vlak naberie viac ako hodinové meškanie, môžu si cestujúci dôjsť do jedálneho vozidla, kde zadarmo dostanú nápoj a zákusok.

TRAJEKTOM / LOĎOU

Jednotlivé švédske jazerá sú medzi sebou navzájom prepojené kanálmi, v krajine tak prebieha čulá lodná doprava. Po vode je tak možné sa dopraviť do najrôznejších zaujímavých lokalít. Fungujú tu priamo výletné turistické lode, ale aj celý rad ďalších plávajúcich po svojich tradičných trasách. Niekoľkokrát týždenne vyplávajú lode tiež na švédske ostrovy.

Drezinou

Akúsi švédskou špecialitou je drezinová trať Årjäng – Bengtsfors, ktorá patrí v Európe medzi úplnej unikáty. Je dlhá 52 km a vďaka nej môžete po niekoľko dní putovať krásnou severskou prírodou za použitia vlastných síl a energie. Táto trať je veľkým turistickým lákadlom, funguje totiž aj ako náučný chodník s množstvom zastávok doplnených o informačné tabule.

AUTOBUSOM

Autobus patrí v Štokholme medzi najčastejšie využívaný prostriedok hromadnej dopravy. Nastupuje sa do neho vždy prednými dverami a u vodiča si musíte zakúpiť cestovný lístok, ktorý si následne označíte. Ak viete, že budete po meste veľa cestovať, je výhodnejšie si kúpiť niekoľkodňový turistický cestovný lístok, rodinný cestovný lístok či sériu lístkov. Štokholm si potrpí na ekológiu, preto všetky tunajšie autobusy jazdia na etanol. V metropole dnes jazdí 400 mestských autobusov automobilky Scania, čo je jeden z najväčších vozových parkov autobusov poháňaných etanolom na svete. Takéto autobusy produkujú až o 90% menej oxidu uhličitého, čo je znateľne na ovzduší mesta poznať.

METROM

Štokholmské metro, čiže švédsky T-bana sa skladá z troch trás, na ktorých je v prevádzke 5 farebne odlíšených liniek. Metro bolo otvorené v roku 1950, ďalšie trasy sa začali budovať o niečo neskôr. Dnes má celková sieť liniek metra dĺžku 143 km. Stanice metra boli vyzdobené mnohých modernými umeleckými dielami, ktoré sú tu k videniu dodnes.
Cestovné lístky sa rovnako ako u nás kupujú pred vstupom do metra v automatoch alebo pri vchode do stanice. Cena lístka MHD sa pohybuje okolo 15 SEK (cca 1,5 €). Štokholmské metro je zaujímavé predovšetkým tým, že na niektorých zastávkach môžete vidieť prírodné obloženie stanice. Po vyťažení bol podzemný priestor tak pevný, že nebolo potrebné ho obmurovávať, sú tak vidieť skalné steny, ktoré mohli zostať bez ochrany. Práve v tomto metre sa ako prvom na svete začali voľne rozdávať tlačené noviny Metro, ktoré sú dnes k dostaniu vo všetkých väčších svetových mestách.

ELEKTRIČKOU

Električky v Štokholme mali kedysi výsostné postavenie, po vybudovaní metra však stratili svoju dominantnú úlohu. V prevádzke sú tak dnes len tri trate: Nockebybanan, Tvärbanan a Lindingöbanan. Linka číslo 7 (Lindingöbanan) je navyše len historickú linkou, ktorá premáva iba cez víkendy a slúži už skôr len turistom. Na zvyšných dvoch linkách jazdia moderné nízkopodlažné súpravy. V električkách jazdia sprievodcovia, ktorí kontrolujú platnosť cestovného lístka.

TAXÍKOM

Po Štokholme jazdí veľa tzv. Taxi Stockholm, ktoré ponúkajú fixnú sadzbu a platiť môžete dokonca aj kartami Visa a Master Card. Zastaviť si ich môžete priamo na ulici alebo vyzdvihnúť na ich stanovišti. Stanovištia nájdete väčšinou v okolí letísk, železničných staníc a na mnohých ďalších miestach. Taxi si môžete objednať aj telefonicky. Cestovanie taxíkom po hlavnom meste je však veľmi drahé, odporúča sa radšej využívať mestskú hromadnú dopravu.

Švédska KUCHYŇA

Väčšina z nás si pod pojmom švédska kuchyňa mnoho nevybaví, maximálne tak slanečka s univerzálnou bielou omáčkou. Švédska kuchyňa je pritom veľmi pestrá, chutná a zdravá. Stala sa akýmsi synonymom pre zdravú výživu. Ako každý prímorský národ aj Švédi s obľubou konzumujú ryby, ktorých ponuka je veľmi bohatá. Vo Švédsku sa ryby nezaobídu bez obľúbeného korenia – kôpru. Dáva sa snáď všade, primiešava sa do marinády, nálevu, alebo sa s ním aspoň posype ľad, na ktorom ryby ležia. Mnoho Švédov si kôpor kupuje dokonca aj ako rastlinu domov, aby si s ním prevoňala byt.

Okrem rýb sa veľa pripravuje tiež zverina, obľúbené sú hlavne jelene, danieli a soby. Veľmi časté sú pokrmy z jemne mletého mäsa. Medzi typicky švédske jedlá patrí údený sleď, nasolený a následne vyúdený jahňací “farfiol”, marinovaný losos gravad lax alebo mäsové guľky zo sobieho mäsa s omáčkou z laponských bobúľ. Pri návšteve tejto severskej krajiny si nenechajte ujsť pokrm Jansonss Festelse, pod ktorého názvom sa skrývajú zapečené zemiaky s ančovičkami a so smotanou. Toto jedlo je však určené skôr pre slávnostné príležitosti. Keď Švédi oslavujú sviatok slnovratu, najčastejšie pripravujú matjesy, čo sú naložené filety matjesy (ryby) podávané so zemiakmi.

Štvrtkové večere sú vo Švédsku tradične dodržiavané, podáva sa hrachová polievka s tymiánom a veľkým množstvom cibule. Pri tom môžete prizobávať ešte bôčik, ktorý bol uvarený v hrnci spoločne s polievkou. Švédi sú však tiež veľkí maškrtníci, preto si obľubou si doprajú ako dezert palacinky, alebo jablkovú tortu Fruktpaj.

Švédske REŠTAURÁCIE

Fakt, že Švédi majú jedlo naozaj v obľube, svedčí viac ako 1500 reštaurácií v samotnom hlavnom meste. V závislosti od počtu obyvateľov nemá táto hustota stravovacích zariadení vo svete obdobu. Špecialitou švédskeho stolovania je tzv. smorgasbord, čo je akýsi bufet, kedy sú jedlá na stôl podávaná naraz bez akejkoľvek postupnosti. K nám sa tento spôsob stolovania dostal pod názov švédsky stôl.
V minulosti tieto večere trvali aj 2 hodiny a pritom si nikto z prítomných nezasadol k stolu. Všetky pochutiny boli zapíjané plnými dúškami pálenky. V dnešnej dobe sa v reštauráciách môžete stretnúť so smorgasbordom, kedy sa stoly prehýbajú pod misami s najrôznejšími variáciami lososa, slanečkov, vajec, klobás, kreviet, paštét, zemiakov, pečiva, ovocia a syrov. Každý chod sa podľa tradície zapíja pivom a večera je zakončená pohárom akvavitu.
Ceny jedla sú vo Švédsku rôzne, v reštauráciách sú pokrmy väčšinou predražené, za obed zaplatíte pokojne aj 150 SEK. Väčšina obyčajných a typických jedál vás vyjde v prepočte na viac ako 27€. K jedlu sa navyše automaticky účtuje prirážka za obsluhu vo výške 13 – 15% z ceny pokrmu. Oveľa lacnejším spôsobom stravovania sú samoobslužné bary a jedálne, kde sa ceny jedla pohybujú od 80 do 100 SEK. V cene je hlavné jedlo, šalát, chlieb, nápoj podľa výberu a káva. Voda k jedlu býva spravidla podávaná zadarmo.

ŠVÉDSKE NÁPOJE

Alkohol nie je vo Švédsku bežne k dostaniu, nie je totiž dovolené požívať alkohol na verejných priestranstvách. Predaj je povolený len osobám nad dvadsaťjeden rokov. Všetko čo obsahuje viac ako 3,5% alkoholu zakúpite len v špecializovaných obchodoch, ktorým sa tu hovorí Systembolaget. Alkohol je tu navyše pomerne dosť drahý. Národným švédskym nápojom je Akvavit, ktorý obsahuje dokonca 45% alkoholu. Obľúbené je tiež pivo, medzi najznámejšie značky radíme Lättöl, Mellanöl a Starköl. Švédi sú preborníci v pití kávy a s obľubou popíjajú aj mlieko alebo čaj s mliekom.

Švédsko je krajinou, kde sa dá pomerne lacno ubytovať, ak netúžite po luxuse a nadštandardných službách. Batôžkári iste ocenia množstvo kempov, mládežníckych ubytovní, hostelov a verejných táborísk. Väčším problémom než cena ubytovania môže byť cez hlavnú letnú sezónu voľné miesto. Je preto potrebné sa dostatočne dopredu informovať o možnostiach ubytovania a prípadne si včas rezervovať izbu.
Ak by ste predsa mali smolu a nemohli nájsť vhodnú strechu nad hlavou, stan si vo Švédsku môžete postaviť takmer kdekoľvek. Nesmie to byť akurát na poli alebo v tesnej blízkosti nejakého domu. Samozrejmosťou je, že nebudete rušiť majiteľa pozemku, na ktorom máte stan postavený. Inak máte v krajine právo voľného pohybu po prírode, čo ocenia najmä milovníci kempovania v prírode. Stanovať tak môžete aj v prírodných rezerváciách, ale to len po dobu dvoch dní, inak budete musieť požiadať o povolenie správcu rezervácie. Ani s tým však nebývajú problémy. Prísne zakázané je však v týchto rezerváciách a národných parkoch zakladať oheň. Ten môžete založiť iba na pláži, kde ohňom nič neohrozujete.
Vo Švédsku narazíte tiež na celý rad kvalitných ubytovacích kapacít. Okrem mládežníckych ubytovní sú návštevníkom k dispozícii aj penzióny a najrôznejšie hotely. Jednými z najdrahších hotelov, ktoré nájdeme v Štokholme, je Grand hotel stojaci naproti Kráľovskému palácu a Victory Hotel v historickej časti mesta. Cena za jednolôžkovú izbu na jednu noc vyjde na viac ako 120€. Zaujímavé ubytovanie poskytujú aj hotely Halltops Gästgivery na ostrove Öland v Baltskom mori alebo The Ice Hotel v Jukkasjärvi vo švédskej časti Laponska. Väčšina hotelov ponúka možnosť objednať si odvoz na letisko.

Švédsko je pre turistov krajinou veľmi bezpečnou, neexistujú tu žiadne obmedzenia ani zvláštne opatrenia. Samozrejme, rovnako ako vo všetkých ostatných krajinách, aj tu čas od času dôjde k vlámaniu, vykradnutiu či odcudzeniu auta alebo vreckovým krádežiam. Nie je preto dobré nocovať na voľných priestranstvách alebo aj parkoviskách, lepšie je na tieto účely využívať kempy. Vo Švédsku je trestná prostitúcia, tieto služby nesmiete poskytovať, ale ani prijímať. V krajine je tiež veľmi prísne trestané držanie, užívanie, nákup i predaj drog. Postihom môže byť pokuta, vyhostenie z krajiny alebo väzenie na tri mesiace až pätnásť rokov. Všetko sa odvíja od nájdeného množstva.
Turisti si musia dávať pozor hlavne pri návšteve odľahlých a riedko obývaných končín zeme, kde sa môže vyskytovať divoká zver a na cestách je potrebné dávať pozor na vysokú zver. Návštevníci, ktorí sa chcú vydať do tejto drsnej krajiny, by sa mali pohybovať v sprievode skúseného sprievodcu a po vyznačených cestách. Vždy tiež musíte počítať s chladným počasím, aj keby ste sa vydali na cestu napríklad v auguste. So snehom sa môžete stretnúť kedykoľvek, zvlášť pri cestách za polárny kruh. Majte so sebou preto kvalitné turistické nepremokavé vybavenie a slnečné okuliare.

Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie suveníry, ktoré si turisti odvážajú z návštevy Švédska, patrí sklo a výrobky z neho. Nie nadarmo získalo Švédsko prezývku “Kráľovstvo skla”. Významným výrobcom je Kosta Boda a Orrefors. Veľkej obľube sa tešia aj ďalšie ručné výrobky z dreva, kože, kovu a tiež najrôznejšie ručne vyrábané časti oblečenia. Pokiaľ chcete kúpiť tovar so zľavou, hľadajte označenie REA.
Obchody a obchodné domy majú otvorené väčšinou od 9h do 16h, niekedy až do 19h. Vo Švédsku máte možnosť nakupovať aj tovar oslobodený od DPH a to v obchodoch so žlto-modrou nálepkou tax-free, ktorých je v krajine viac ako 15 tisíc.

Štokholm

Hlavné a zároveň aj najväčšie mesto Švédska leží na jeho východnom pobreží, obklopené jazerom Mälaren a Baltským morom. Rozkladá sa prakticky na 14 ostrovoch. Metropola sa stala obchodným, politickým i kultúrnym centrom krajiny. Štokholm je sídlom švédskeho kráľa, vlády a parlamentu. História mesta sa datuje do roku 1252, kedy vošiel Štokholm do povedomia ľudí ako významné trhové miesto so železom. Od roku 1523 je Štokholm hlavným mestom Švédska.

Keďže Štokholm nie je nijako veľký, môžete ho v pohode prejsť aj pešo a pritom sa kochať jeho pamiatkami. Mesto má krásnu zachovanú historickú časť, ale zároveň drží krok s modernou dobou. Staré mesto (Gamla Stan) je staré viac ako 750 rokov a najstarším komplexom budov v meste je Riddarholmskyrkan. Ten tvorí akési srdce Štokholmu a pred ním stojí socha Birgera Jarla – zakladateľa mesta. Starému mestu dominuje kráľovský palác Drottningholm, ktorý stojí na mieste starého paláca Tre Kronor, ktorý v roku 1697 zhorel. Interiéry Kráľovského paláca sú vyzdobené rôznymi umeleckými štýlmi, od baroka cez rokoko, Gustaviánský neoklasicizmus, až po eklektické slohy 19. storočia. V paláci nájdete 608 komnát, z ktorých najzaujímavejšie sú asi kráľovské komnaty, Sieň štátu, komnaty rytierov, pokladnice, ruiny paláca Tre Kronor, zbrojnica a Múzeum starožitností Gustava III. Táto pamiatka je zapísaná na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Najstarším kostolom v metropole je Riddarholms Church postavený v rokoch 1280 – 1310. Ležia tu pochovaní takmer všetci členovia švédskej kráľovskej rodiny. Ku komplexu patrí aj veža Norra Riddarholmshamnen. Štokholmská katedrála Storkyrkan bola otvorená v roku 1306 a dnes uchováva sochu sv. Juraja s drakom.
V 16. storočí bol v meste postavený Wrangelov palác. V tomto najväčšom súkromnom paláci sídlila kráľovská rodina, dnes je budova sídlom Odvolacieho súdu. Ďalším veľkolepým palácom je Stenbockska Palatset, do ktorého sa presťahoval Národný archív. V šľachtickom dome zo 17. storočia stojacom v Riddarhuset sa pravidelne stretávala švédska šľachta. Ďalšími budovami, ktoré stoja za videnie, sú napríklad Börhuset alebo Grillska Huset pochádzajúce z 18. storočia.

Milovníci kultúry môžu navštíviť viac ako 100 múzeí s najrôznejšími exponátmi a žánrami. Okrem menších múzeí je tu aj Národné múzeum, kde sa konajú najrôznejšie kultúrne predstavenia, výstavy a iné akcie. V budove Helgeandsholmen, odkiaľ je nádherný výhľad na Norrström dnes sídli Parlament a Švédska národná banka. Neprehliadnuteľnou stavbou je tiež bohato zdobený Tessinov palác z roku 1697. Stredom Starého mesta je Stortorget, miesto s krvavou históriou. V roku 1520 tu bolo zavraždených 80 šľachticov, toto krviprelievanie musel zastaviť až kráľ Gustav Vasa. Odtiaľ vedú úzke kľukaté uličky, ktoré sú plné obchodíkov a pravidelne sa tu pred Vianocami konajú tradičné trhy.

Kto vyhľadáva nočnú zábavu, príde si v Štokholme na svoje, keď navštívi ulicu Skalochvälkommenu lemovanú mnohými klubmi, diskotékami, barmi, kaviarňami a ďalšími nočnými podnikmi. Za nákupy vyrazte do Hötorgetu, ktorým môžete dôjsť až do Starého mesta a Drottninggatan. Nielen turistami, ale i miestnymi obyvateľmi je hojne vyhľadávané miesto Djurgården, kde môžete podnikať romantické prechádzky a pritom sa kochať jedinečnou prírodou. Navštívte Djurgårdenský most z roku 1897 alebo pamätník patriaci obetiam lodi Estonia, ktorá tu roku 1994 stroskotala. V tejto oblasti sa nachádza zábavný park, skanzen, múzeum i galéria umenia, takže sa tu rozhodne nudiť nebudete. Dominantnou stavbou je Palác Rosendal, ktorý slúžil kráľovi ako jeho mimomestská rezidencia a je obklopený nádhernými rozľahlými záhradami.

Významnou pamiatkou mesta je drevený cintorín Skogskyrkogarden, ktorý bol zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak v Štokholme zavítate na ostrov Skeppsholmen, môžete obdivovať námornú minulosť mesta. Vo švédskej metropole je celý rad ďalších významných a krásnych miest, ktoré určite stoja za videnie, preto si na jeho prehliadku musíte vyhradiť veľa času. Je to tiež veľmi romantické mesto a prechádzky pozdĺž pobrežia poskytujú skvelé výhľady na jeho dominanty.

GÖTEBORK

Götebork je druhým najväčším švédskym mestom s takmer pol miliónom obyvateľov. Je situovaný na západnom pobreží pri zálive Kattegat. Götebork je významným univerzitným mestom a počas školského roka sa tu pohybuje okolo 60 tisíc študentov. Vďaka množstvu zelene je často tiež označovaný ako “zelené mesto”. Mesto sa vyznačuje tiež veľkým počtom prisťahovalcov, najmä z krajín bývalej Juhoslávie a Iránu.

Turistov do Göteborgu priťahuje predovšetkým Universum, čo je švédske národné vedecké centrum, kde nájdete snáď všetko, na čo si spomeniete – najrôznejšie technické experimenty, morské cicavce aj juhoamerický prales. V susedstve stojí budova Múzea svetovej architektúry. Göteborg je pravidelným dejiskom veľkého švédskeho festivalu Göteborgskalaset, kedy tu vystúpi mnoho hudobných skupín, konajú sa rôzne divadelné predstavenia a usporadúvajú sa aj akcie pre deti. Najprekvapujúcejšie na tom je, že je všetko zadarmo.

V centre mesta sa rozkladá jeden z najväčších zábavných parkov v Európe, park Lieseberg, kde je pripravená celá rada atrakcií. Nájdete tu tiež veľký prírodný park Slottsskogen, kam sa schádzajú obyvatelia mesta, aby si oddýchli od každodenného zhonu, poriadali pikniky alebo len tak relaxovali. Naproti tomuto parku sa navyše nachádza ešte botanická záhrada patriaci medzi tie najlepšie v celej Škandinávii.

Najnavštevovanejšou pamiatkou v meste je Južné Götenborské súostrovie. Lákavá je predovšetkým pevnosť Alvsborg zo 17. storočia. Historickým centrom mesta je Hamnkanalen, kde sa nachádza najviac historicky cenných pamiatok. Na námestí Drottningtorget nájdeme pamiatkovo chránenú stavbu Hotel Eggers. Celé mesto obklopuje hradná priekopa Vallgraven, ktorá je pozostatkom vtedajšieho mestského obranného zariadenia a vedie až k prístavnému kanálu Hamnkanalen. Pri ňom stojí kostol Christine Kyrka zo 17. storočia. Jedinečná je aj jazdecká socha Gustava II. Adolfa. Všetky tieto pamiatky sú veľmi dobre dostupné pešo.

V prístavnej štvrti bola v roku 1994 postavená budova göteborskej opery Operan, ktorej staviteľ sa nechal inšpirovať budovou opery v austrálskom Sydney. Neďaleko opery sa týči jediná mestská výšková budova Utkiken. Ak sa vydáte na jej vyhliadkovú terasu, otvorí sa pred vami nádherný výhľad na celé mesto.

Obľúbenou oblasťou moderného Göteborgu je bulvár Avenyn, ktorý sa tiahne v dĺžke niekoľkých kilometrov skrz celé mesto. Je akousi obdobou francúzskeho bulváru Champs Elysées. Ulica ústi až na námestí Kungsportsplatsen, kde stojí socha Karola IX. Uprostred námestia Götaplatsen je k videniu Poseidonova fontána. Ak budete pokračovať v ceste ďalej, narazíte na mestské divadlo Stadsteatern, múzeum umenia Konstmuseet, umeleckú halu Konsthallen a koncertná sieň Konserthuset.

Centrom zábavy a nakupovania je štvrť Haga, kde nájdete hŕbu obchodov so značkovým tovarom aj suveníry všetkého druhu, bary, reštaurácie, kaviarne, diskotéky, nočné kluby a bary. Milovníci nočného života si tak isto prídu na svoje. Gurmáni a milovníci rybacích špecialít by určite mali zavítať na rybiu tržnicu Feskekorken, kde si môžu nakúpiť najrôznejšie morské špeciality, ako sú homáre, langusty atď.

MALMÖ

V najjužnejšej švédskej provincii Skåne sa rozkladá tretie najväčšie mesto Malmö. Celá táto provincia patrila v minulosti k Dánsku a jeho vplyv je tu zjavný dodnes ako v architektúre, tak aj v reči miestnych obyvateľov. Stoja tu pre Švédsko netypické hrazdené domy, sedliacke domy majú zase žltú farbu miesto klasickej červenej. Malmö je navyše s Kodaňou spojené Öresundským mostom, čo umožňuje úplnú previazanosť týchto dvoch miest.

Mesto obteká kruhový kanál, ktorý je dnes hojne využívaný ako turistická atrakcia. Mesto si tak môžete prezrieť najskôr z lode a potom sa vydať na jeho pešiu prehliadku. Historické centrum mesta je tvorené námestím Stora Torget, ktoré sa pravidelne stáva dejiskom blších a zeleninových trhov. Námestie lemujú cenné budovy, reštaurácie a kaviarne lákajúce k posedeniu a ochutnávke miestnych špecialít. Odtiaľ sa môžete dostať ešte na menšie námestíčko Lilla Torget, kde stoja stredoveké hrazdené domčeky.

Medzi najstaršie pamiatky mesta patrí kostol St. Petri Kyrka z roku 1300. Na svoje si v Malmö prídu tiež milovníci kultúry a umenia, nachádza sa tu totiž rad zaujímavých a významných múzeí, galérií a výstavných siení s najrôznejšími exponátmi. Väčšina mestských múzeí je situovaná v priestoroch pevnosti Malmöhus. Ak vás však zaujíma moderný švédsky dizajn vydajte sa do Form Design Centre na námestí Lilla Torget. V meste je patrný silný vplyv funkcionalizmu a Art Nouveau, ktorý tu dorazil ako prvý zo všetkých severských miest.

Malmö je rovnako ako ostatné švédske mestá plné parkov a zelene s príjemnou klímou. Milovníci kúpania môžu využiť populárne mestské pláže, ktoré sú označované ako Severská riviéra. Teplota vody však zďaleka nemôže konkurovať Stredozemnému moru.

UPPSALA

Asi 70 km od Štokholmu sa nachádza významné univerzitné mesto Uppsala. Tunajšia univerzita bola založená už v roku 1477 a je tak najstaršou univerzitou v krajine aj v celej Škandinávii. Hlavná univerzitná budova je nádhernou ukážkou renesančného štýlu. Blízko univerzity sa týči do výšky 118 metrov katedrála, zvaná Domkyrka, ktorá je hlavnou dominantou mesta a zároveň najvyššou cirkevnou stavbou Škandinávie. Stala sa tiež jednou z najnavštevovanejších pamiatok Uppsaly. V katedrále sú pochované významné osobnosti švédskych dejín. Starému mestu sa hovorí Gamla Uppsala a je v ňom sústredených najviac historických pamiatok.

Niektoré budovy univerzity dnes slúžia ako múzeá prístupné verejnosti, kde sú k videniu napríklad zbierky zo Starého Egypta. Takéto múzeum nájdete napríklad v budove Gustavianum. V 16. storočí nechal na obranu mesta postaviť švédsky kráľ Gustav Vasa mohutný hrad. Ten tu stojí dodnes a slúži ako sídlo guvernéra.

TANUM

Švédske mesto Tanum nachádzajúce sa neďaleko hraníc s Nórskom sa preslávilo predovšetkým vzácnymi nálezmi skalných malieb. Tieto maľby predstavujú jedinečné umelecké diela a sú dokladom osídlenia tejto oblasti už v dobe bronzovej. Ľudia tu vyobrazovali najrôznejšie motívy, zvieratá, ľudí, člny, zbrane a mnoho ďalších predmetov. Úžasná je tiež kvalita, v akej sa obrazy dochovali. Celkovo sa tu nachádza okolo 350 malieb starých okolo 4 tisíc rokov. Tieto skalné maľby sú za malý poplatok prístupné turistom.

POLOOSTROV KVARKEN

Na severe krajiny Baltské more obmýva polostrov Kvarken, ktorý je zaujímavý predovšetkým svojou zaujímavou krajinou a úžasnou nedotknutou prírodou. Od poslednej doby ľadovej sa na tomto mieste značne nadvihla pôda a došlo tak k nezvyčajnému zvlneniu krajiny. Vytvorili sa tak malé zálivy, drobné ostrovčeky, náplavy, morény a všetko zarastené bujnou zeleňou. Najčastejšie sa tu stretnete so zmiešanými lesmi a alpskými kvetinami. Tiež pôvodní obyvatelia tu po sebe zanechali početné praveké sídliská z doby bronzovej. Oblasť je tak cennou a vyhľadávanou archeologickou lokalitou.

Celá oblasť, ktorú tvorí 5 600 ostrovov je prísne chránená, pretože sa tu vyskytuje mnoho rastlinných a živočíšnych endemických druhov. V roku 2000 bol polostrov zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Napriek tomu je tu vstup turistom povolený a tí môžu obdivovať tunajšie “Vysoké pobrežie”, ako býva Kvarken často tiež nazývaný.

LAPONSKO

Laponskom býva označované za historické územie Laponcov čiže Laponcov, ktorí do Európy prišli zo severnej Ázie už pred stovkami rokov. Keďže ide o kočovný kmeň, ich územie sa rozprestiera v severnej časti Nórska, Švédska, Fínska a Ruska. Sámovia dokázali tunajšiu jedinečnú prírodu uchovať po stáročia bez viditeľných stôp pôsobenia človeka a je nutné, aby sa v tomto stave uchovala ešte pre ďalšie generácie.

Sámovia boli pôvodne rybári a lovci, ale v 18. storočí sa naučili skrotiť a chovať soby. Celá toto oblasť patrí medzi znečistením málo poznamenané krajiny pokryté snehom a ľadom na západe, rozľahlými mokradmi, hlbokými lesmi, čistými jazerami a dlhými riečnymi údoliami na východe. Územie Laponska je považované za najväčšiu súvislú pôvodnú krajinu v Európe. Švédske Laponsko sa rozprestiera za polárnym kruhom a zahŕňa štyri obrovské národné parky, dve rozsiahle rezervácie a tiež ďalšie tri chránené oblasti. Celkovo táto oblasť zaberá rozlohu 9400 km2 a patrí medzi prírodné a kultúrne dedičstvo ľudstva. Tunajšia panenská príroda dokáže návštevníkom nahradiť dokonca pobyt v relaxačnom stredisku, pretože tu na vás na každom kroku pôsobí pohoda, pokoj a harmónia.

Najčastejším cieľom turistov sa stal laponský národný park Abisko. Je situovaný v najviac slnečnom kúte Švédska, v hlbokom údolí lemovanom vysokými horskými hrebeňmi. Zo severu ho ohraničuje rozľahlá vodná hladina jazera Torneträsk. Do tohto jazera ústi mohutná rieka Abiskojokka. Návštevníci parku sa môžu lanovkou vydať na vrchol hory Njulla, kde sa môžu kochať prekrásnym výhľadom na okolitú romantickú tundru a jazero. V Abisku začína 390 km dlhý Kráľovský turistický chodník smerujúci k juhu. Najväčším turistickým lákadlom tejto oblasti je známy a originálny geomorfologický útvar zvaný Tjuonavagga. Táto brána do Laponska má tvar dutého kalichu obklopeného z oboch strán skalnatými štítmi.

ÖLAND

Druhý najväčší švédsky ostrov leží v Baltskom mori, v provincii Kalmar. S pevninou je spojený 6 km dlhým cestným mostom. Pre ostrov sú typické veterné mlyny, majáky, kamenné kostoly, dubové a borovicové pralesy, stepi aj zaujímavé pobrežné útvary. Južnú časť ostrova pokrýva rozsiahla vápencová náhorná plošina. Táto oblasť je z historického hľadiska veľmi zaujímavá, ľudia tu údajne žili už pred viac ako 5 tisíc rokmi. Pláň s názvom Stora Alvaret je vďaka svojej jedinečnej historickej i prírodnej hodnote zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Na mieste zvanom Gettlinge sú k videniu početné pozostatky ľudskej činnosti z prehistorickej doby. Ide napríklad o súbor megalitov, ktorému sa hovorí “kamenná loď”. Obľúbeným cieľom turistov na ostrove sa stal hrad Eketorp pochádzajúci už z 5. storočia, ruiny hradu Borgholm alebo kráľovské letné sídlo Sollidens. Na ostrove našlo svoj domov tiež mnoho druhov vzácnych rastlín a živočíchov.

VISBY

Visby je jedno z najlepšie zachovaných stredovekých miest v Škandinávii a jeho vznik sa datuje do 12. storočia. Mesto leží na ostrove Gotland a je správnym strediskom rovnomennej provincie. Najvzácnejšou pamiatkou a dominantou mesta sú 3,4 km dlhé kamenné hradby, ktoré sa po dlhé stáročia dochovali až do dnešných dní. Vďaka svojmu mohutnému opevneniu sa mesto stalo ideálnym východiskovým miestom pre krížové výpravy tiahnuce do Lotyšska. V 12. storočí tu bola tiež postavená katedrála sv. Márie, ale z nej sú tu bohužiaľ k videniu už len ruiny.

V minulosti bolo Visby významným obchodným centrom, keďže ležalo na križovatke vodných ciest vedúcich cez Baltické more. Doba úpadku na seba však nenechala dlho čakať a postupom času začali tunajšie domy chátrať. Od totálneho zničenia bolo Visby zachránené až v 19. storočí, kedy si ho všimli niektorí švédski umelci. Dnes sa tak môžu po jeho uliciach prechádzať davy turistov obdivujúcich romantické zrúcaniny.

BIRKA

Mesto Birka nachádzajúce sa na ostrove Björkö neďaleko Štokholmu bolo založené Vikingami a patrí medzi najstaršie osídlené mestá vo Švédsku. V minulosti bolo významným prístavom aj obchodným centrom oblasti. Do dnešnej doby sa tu zachovalo okolo 3 tisíc pohrebísk. V čase najväčšieho rozkvetu žilo v meste okolo milióna obyvateľov, tí však postupom času začali ostrov kvôli dvíhajúcej sa hladine vody opúšťať. V roku 1993 bolo mesto zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Aj keď samotná Birka už neexistuje, navštíviť na tomto mieste môžete rozsiahle múzeum, kde sa dozviete všetko o jej minulosti. Môžete si prezrieť zmenšený model mesta aj uložené archeologické nálezy. Najväčšou budovou v meste bol pravdepodobne 19 metrov dlhý dom bojovníkov, čo svedčí o veľkej armáde vojakov.

Ďalšou významnou archeologickou lokalitou je Hovgården ležiacou na susednom ostrovčeku Adelsö. Tu však oproti Birke sídlila prevažne kráľovská rodina a šľachta. Tiež tu sú k videniu pozostatky pevnosti, hrobky a niekoľko zvyškov obytných domov.

Mohlo by Vás zaujímať

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Don`t copy text!